(MTI) - A csütörtöki párizsi bejelentés szerint a 64 éves Weyergans Három nap anyámnál (Trois jours chez ma mére) című regénye 6-4 arányban előzte meg a kortárs francia irodalom egyik legismertebb alakjának, Michael Houellebecq nagy sajtókampányt élvező művét, az Egy sziget lehetőségét (La possibilité dÍune ile), amelyet sokáig favoritnak tartottak.
Franciaországban évről évre mintegy másfélezer irodalmi díjat osztanak ki, de ezek közül csak öt: a Femina, a Médicis, a főként formai újításokért adományozott Renaudot, az Interallié és a Goncourt kap igazán nyilvánosságot. Közülük is a legrangosabb és legismertebb a Goncourt-díj, amelyet 1903 óta ítélnek oda előző évben megjelent legjobb szépirodalmi prózai műnek. Presztizsére jellemző, hogy egy író csak egyszer nyerheti el.
A díjat Edmond Goncourt francia író, a naturalizmus egyik előfutára alapította, aki regényeit testvérével, Jules-lel közösen írta. 1867-ben - Edmond auteuil-i palotájában született meg fejükben a gondolat, egy olyan irodalmi társaság létrehozására, amely minden évben kitüntet egy regényírót, s kicsit ellensúlyozza a hivatalos Akadémia hatalmát. Jules nem sokkal később, 1870. június 20-án szélütésben meghalt. Halála után bátyja, Edmond hozzákezdett az akadémia megszervezéséhez, de a hivatalos megalakulást - 1896-ban bekövetkezett halála miatt - ő sem érhette meg. Végrendeletében egész vagyonát egy alapítandó Goncourt Akadémia költségeire hagyta. A Goncourt Akadémia hivatalos létrejöttét hét évvel később, 1903. január 19-én Emiles Combes jelentette be.
Az első Goncourt-díjas író, John Antonine Nau, Ellenséges erő (Force ennemie) című regényéért 1903. november 3-án vehette át a kitüntetést. Azóta egy tíztagú, neves írókból álló zsűri képezi az Akadémia tagságát. Évente ők döntenek a díj sorsáról, és a hagyomány szerint egy párizsi vendéglőben ismertetik döntésüket. Már az első alkalommal, 1903-ban, is irodalmi vacsorára gyűlt össze a rangos zsűri a párizsi Grand Hotel egyik szalonjában. 1914-től pedig a Drouant étterem ad helyet az ünnepléshez. Nem véletlen, hogy a társaságot ?abroszakadémiának?, vagy ?morzsaakadémiának? nevezik a humoristák. A Goncourt Akadémia valóságos hagyományt teremtett az irodalmi és gasztronómiai csemegék találkozásából.
A díjnak nem elsősorban az összege jelentős, (csupán 10 euró jár vele), hanem a kihatása. A díjazott könyvet ugyanis a francia olvasók legalább 150 ezer példányban szokták megvásárolni, de volt olyan alkotás is, amely 800 ezer példányos kiadást ért meg. Az így támadt hírnév, publicitás pedig mindig meghozza az anyagi hasznot is a szerző és a kiadó számára.
Korábban olyan nagy írók részesültek benne, mint Marcel Proust, Simone de Beauvoir vagy Marguerite Duras.