(MTI) - Meglepetés fogadta a frankfurti könyvvásáron csütörtökön a Svéd Akadémia döntését az irodalmi Nobel-díj odaítéléséről. Az MTI értesülése szerint a világ és egyben Németország legnagyobb kulturális seregszemléjén a szakma neves képviselői közül meglehetősen kevesen számítottak arra, hogy a díjat a 87 éves, iráni születésű brit írónő, Doris Lessing kapja. A találgatások természetesen már korábban magasra csaptak, különös tekintettel arra, hogy a frankfurti könnyvvásár egybeesik - s így hagyományosan összefonódik - az irodalmi Nobel-díj odaítélésével.
Az idén a legtöbben két amerikaira, John Updike-ra, de még inkább Philip Roth-ra tippeltek, ugyanakkor emlegették a perui Mario Vargas Llosát és a cseh Milan Kunderát is. Doris Lessing nem szerepelt az esélyesnek tartott, potenciális befutók között.
Frankfurti források szerint meglepődött az írónő németországi kiadója, a Hoffman és Campe kiadó is, noha az elmúlt években több Lessing-könyvet jelentetett meg. Természetesen az írónő kitüntetését a kiadó óriási örömmel fogadta, már csak azért is, mert a Nobel-díj az elkövetkező időszakban a Hoffman és Campénak is hatalmas nyereséget hozhat. A kiadó ügyvezető igazgatója szerint Doris Lessing műveire a kompromisszumok elutasítása nyomta rá bélyegét, könyveit a dinamika, az éberség és a tisztaság jellemezte. Lessing megérdemelte a díjat - hangoztatta az igazgató, s emlékeztetett arra, hogy könyvei közül Németországban az elmúlt években több mint egy tucatot jelentetett meg, s küszöbön áll az írónő egyik több kötetes művének kiadása. Hasonlóképp nyilatkozott a frankfurti könyvvásáron Lessing fő németországi fordítója, Barbara Christ. Ő az írónő műveinek melegségét, erejét és energiáját emelte ki, hangsúlyozva ugyanakkor könyörtelen szókimondását is.
Az 59. frankfurti könyvvásár legtekintélyesebb külföldi vendégének tartott világhírű olasz író, Umberto Eco Doris Lessing "hatalmas irodalmi lelkét" méltatta. A brit írónő szerinte mindenképpen megérdemelte a díjat, ugyanakkor különösnek nevezte, hogy a Svéd Akadémia rövid időn belül immár másodszor adományozza az irodalmi Nobel-díjat egyazon ország írójának, emlékeztetve arra, hogy 2005-ben a kitüntetést az ugyancsak brit Harold Pinter kapta.