A Galaktika a legjobb európai sci-fi magazin

Irodalom

(MTI) - A kilencévnyi szünet után szerkezetében, tartalmában és formájában is megújult, 2004-ben újraindított magazin több tucatnyi európai lap közül lett a legjobb, így többek között maga mögé utasította a cseh és francia helyezetteket.

A skóciai Glasgow-ban átadott pálma azért is jelentős, mert amint a szerkesztőség rámutat: ezzel elismerést nyert a világszerte egyedi megoldású szerkesztés. Ennek lényege, hogy egy lapon - akár egy központi téma köré csoportosítva - osztoznak a tudományos fantasztikum, az irodalom jeles alkotásai és az univerzum, az emberiség jövőjének kutatásával összefüggő tudományos hírek.

A Galaktika nem először kap kitüntetést, hiszen 1974-ben már díjra érdemesítette az akkor még tartalma szerint tisztán irodalmi, fekete-fehér magazin számára a legjobb európai lap címet.

A sci-fi magazin 1972-ben antológiaként kezdte több évtizeden átívelő pályafutását a Móra Könyvkiadó gondozásában. Olyan ismert hazai írók fémjelezték a lapot, mint Göncz Árpád, Hernádi Gyula, Zsoldos Péter; emellett Kuczka Péter főszerkesztő több évtizedes, kiemelkedően magas színvonalú munkája tette lehetővé az állandó megjelenést és a minőségi garanciát. Nyugati alkotók munkái is megjelentek a folytatásos regények, novellák között, példaként említhetjük Asimov, Bradburry, Clark és Vonnegut írásait.

A 2004-ben újraindult magazin kiadója fontos feladatának érzi, hogy a fiatalok olvasási kedvének felkeltésében, erősítésében szerepet vállaljon.

Ennek jegyében a Galaktika magazin kiadója ősztől teszteli, félévtől pedig már "élesben" megkezdi a Rendhagyó Irodalom Órák (RIÓ) szervezését a SuliNet támogatásával.

A Galaktika magazin minden hónapban Nyilvános Lapzártát tart a Millenáris Parkban, és alkalmanként a lap keretei közül kilépve, több orgánumban is.

A szerkesztőség szerint "ma már másként kell gondolnunk a science-fictionra, hiszen gyakran találkozunk a technikai vívmányok között megvalósult utópiával".