Gerevich András a Nyitott Műhelyben

Irodalom

Szeptember 28-án, csütörtökön este 7-kor a Nyitott Műhelyben (Ráth György u. 4.) Gerevich András költő-műfordítóval, a JAK nemrégiben megválasztott új elnökével beszélget verseiről Imreh András költő.

Gerevich tavaly megjelent Férfiak c. kötetéről Borbély Szilárd így írt az Élet és Irodalom-ban: ?Ez a verseskötet nem akar provokálni. Pontos és tényszerű kíván csupán lenni. Illúziótlan tekintet keres benne formát egy olyan témának, amely a magyar közönséget inkább irritálni szokta. Vállaltan a férfiszerelemről beszél, amely - akárcsak a szerelem általában - égi és földi egyszerre. A férfiak - akárcsak a nők - közötti szerelem és szexualitás magyar irodalmi nyelve szegényes, mert kidolgozatlan. Pontatlan, mert rejtőzködő. És rossz lelkiismeretű, mert leske. Tévképzetek és előítéletek hatják át a hozzá fűződő viszonyt. Gerevich András második kötete a férfiak közötti szerelemről szól úgy, hogy az önéletrajzi beszéd kódját is elrejti a kötet darabjaiban. Erősen stilizál is, vagyis irodalmi formát keres, verseket ír, de úgy, hogy a személyesség és az allegorikus átfordíthatóság határán mozog. A próza és a líra határán mozgó stilizált versnyelvében strófákra tördelt kihagyásos nyelven szólalnak meg a beszélő tudatok. Igazi lírává a mély trauma jelképek rendszerén keresztül történő felfejtése avatja.
[?]
Bizonyos értelemben társtalan, kezdeményező ez a kötet. Gerevich András versnyelve szigorú, pontosságra törekszik. A költői programnál erősebb a tapasztalat, amely a trauma nyelvét keresi. Különös kulturális reflex a hazai elutasító magatartás, a konzervatív és liberális oppozícióba szorított előzetes ítéletek és előítéleteknek a rendszere. Olyan kulturális mintázat ez, amely az oppozíciókban nem csupán jelentést lát, hanem ellenségességet, háborúságot igyekszik kelteni. Akként, ahogyan a politikai határok fedik le az eltérő mentalitások rendszerét. Nem véve figyelembe, hogy mindenhol, ahol szenvedés és mély emberi tapasztalatok keltenek érzelmeket és tesznek szert belátásokra, ott az irodalom, a gondolkodás, a filozófiának igenis van keresnivalója. Mert ott jelentésekre lel.? (A teljes cikk ITT.)