Zsuráfszky Zoltán |
"A balladák - szemben a mesékkel - általában tragikus történeteket beszélnek el. Amíg a varázsmesék lényege a sikeres feleségszerzés, addig a balladák a jegyes, a feleség, az anya, a leánytestvér elvesztéséről szólnak" - írja a Sziget Könyvkiadó gondozásában dr. Ferencz Győző és Szuhay Péter a tavaly megjelent Székely és csángó balladák című kötetben. "A balladák hősei a falba épített asszony, az elrabolt, megesett vagy éppen halálra táncoltatott lány. A nő tehát általában kiszolgáltatott, s még ha bűnösként ábrázolják is, bűnének eredete és indítéka inkább az őt birtokolni vágyó férfiban vagy szülőben keresendő."
A halálba táncoltatott lány balladája sokakat megihletett már a magyar táncművészet elmúlt évtizedeiben. A Honvéd Táncszínház november 8-i, Ballada című premierje, az amerikai filmes szakember, Hules Endre, illetve a Cinema-Film felkérésére készült táncjáték egy hasonló című, amerikai-magyar koprodukcióban készülő játékfilm magját képezi majd.
A Zsuráfszky Zoltán rendezte-koreografálta darab az alkotók reményei szerint méltó alapot ad a filmnek, és ezáltal a magyar tánckultúra nemzetközi szintű népszerűsítésében is komoly szerepe lesz a jövőben.