Gion Nándor a vajdasági magyar irodalom egyik legjelentősebb szerzőjeként eleven, fordulatos elbeszélői módszere és igaz meséinek kifogyhatatlan tárháza révén vonult be az irodalmi köztudatba. Regényei egyaránt szólnak a felnőtteknek és a fiataloknak, nem nélkülözik a humort, de az élet és a történelem keserű oldalát sem rejtik véka alá.
Elek Tibor irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő bevallása szerint egyebek mellett azért döntött Gion Nándor írói világa című monográfiájának megírása mellett, mert az író 2002-ben bekövetkezett halála óta szinte egyáltalán "nem hangzott el a neve". Új kötetének a Károly körúti Alexandra könyvesboltban megrendezett bemutatóján a szerző elmondta: feladatának tekintette Gion emlékének megőrzését, hogy segítsen "helyre tenni az életművet". "A magyar irodalomban nagyon kockázatos valakinek meghalni", mert hajlamosak vagyunk elfelejteni az illetőt, eltűnik, mintha nem is létezett volna - jegyezte meg Elek Tibor.
Akárcsak Gion Nándor, a szerző sem csak egy olvasói rétegnek szánja könyvét: bevallása szerint arra törekedett, hogy az érdeklődő is tudjon vele mit kezdeni, de a szakma igényeit is kielégítse. Szerinte Gion munkásságának - amelyben az avantgárd szellemiség, a formabontó lázadás is helyet kapott - egyik érdekes epizódja, hogy a Virágos katona illetve Rózsaméz című regényei a Vajdaságban éppen amiatt kaptak éles kritikát, ami miatt Magyarországon dicsérték. Kísérletező prózájában igyekezett megemelni, lirizálni az általa megjelenített világot - saját szavaival: a "dúsított realizmust" öntötte formába.
Bár Gion Nándor egész életében a műfajokkal kísérletezett - az ifjúsági regény fogalmát éppúgy átalakította, mint Weöres Sándor a gyerekversekét -, életében és műveiben rendkívüli fontossággal bír a hagyomány és a történelem. Az író műveinek jelentős része a szülőföldből, Szenttamásból, az ott megtörtént és hallott történetekből táplálkozik, bájos és mégis valós képet festve az emberi sorsokról. A Noran Kiadó gondozásában megjelent Gion-monográfia számos fotót is tartalmaz, amelyeket az író hozzátartozói bocsátottak a szerző rendelkezésére. Elek Tibor - aki személyesen is ismerte kötetének alanyát - nyomatékosította, hogy az író életéről kevés szó esik a kötetben: elsősorban az életművet elemzi, értelmezi, értékeli.