Az igazság odaát van

Egyéb

Bevezetés
Értekezleteken, társas összejöveteleken a verbális hazudozás divat, sikk, kényszer. A hazugság életünk minden területén jelen van. Szinte megkerülhetetlen. Hallott már valaki mindig őszinte, egyáltalán nem taktikázó menedzserekről, (értékesítési) ügynökökről, politikusokról, nevelőkről? A hazugság a verbális kommunikáció kialakulásának hajnalán jelent meg, és azóta mindennapos aktualitással bír. Hajdanán az életben maradás esélyét növelte. Manapság sem tudunk meglenni nélküle. Hová is jutnánk, ha mindenkivel közölnénk szívünk rejtett vágyait, minden gondolatunkat?

A hazugság tehát emberi tulajdonság. Már a 3-4 éves gyermek rádöbben, hogy lehetnek rejtett gondolatai, amit még a szülei sem ismerhetnek, ha ők nem beszélnek róla. A kicsik ekkorra érik meg, hogy saját, független tudattal bírnak, amit meg is őriznek mindhalálig. A hazugság bámulatos képesség. Segítségével manipulálhatjuk embertársaink legalább 80 százalékát. Ezért szinte mindenki használja valamilyen szituációban, igaz eltérő mértékben. Ha a hazugság túlsúlyba kerül, akkor bizony a ráépült légvár összeomlik.

Az igazság hazugságba csomagolt rejtett üzeneteinek felismerése segít bennünket eligazodni a kommunikáció útvesztőiében.

Jelzés értékű szavak

A hazugságot többnyire a szavak is jelzik. Az igazságot megmásító ugyanis kerüli azokat a szavakat és kifejezéseket, amelyek mondanivalójának éppen az ellenkezőjét jelentik. "Attól füg..." - mondjuk, ha nem merünk szembenézni elutasító válaszunk következményeivel. "Ez nagyon érdekes..." - gyanítható, hogy éppen az ellenkezőjét gondolja a hallgató, riporter, politikus stb., mert untatja, nem érdekli, amit hall. "Jöjjünk össze megint..." - ezzel a bizonytalan ígérettel igyekszik szabadulni a számára kellemetlen helyzetből. "Megmondom őszintén" - a klasszikus mondás, amely után a legkevésbé lehetünk nyugodtak.

Mostanában egy egészen új jelenség is megfigyelhető a hazai politizálásban. Az elkerülő hadműveletek, taktitákázás helyett a valótlan dolgok köntörfalazás nélkül kimondatnak. (Akinek nem inge, ne vegye magára.) Nincs más hátra, mint a testbeszéd rejtett üzeneteinek felismerése, mert ez befolyásolható a legkevésbé. Kedves politika iránt érdeklődők, tárgyalópartnerek! A gondolatok mögé kell látnunk, hogy minél kevesebbett csalatkozzunk, erősek legyünk és harcrakészek!

A szavakon túl
Hogyan ismerjük fel, hogy a másik igazat mond-e, vagy sem?

a) Kisgyermekeknél megfigyelhetjük, ha hazudnak, eltakarják szájukat kezükkel. A felnőtt már megpróbálja elfojtani ezt a gesztust: a kéz elindul a száj felé, de megtorpan és elterelődik, mintha pl. csak legyet hessentettünk volna el, megigazítottuk volna ruhánkat, stb.

b) A szem-kontaktus kerülése. Félrenézés, esetleg a szem takarása, pl. szemdörzsöléssel. Általában az arc, a szem, az orr megérintése jelzi, hogy a beszélőnek takargatnivalója van.

c) Gallérhúzogatás. Amikor valaki hazudik, a bőr fiziológiai állapota megváltozhat, sok esetben #8220;több levegő" kell, illetve meg kell érintenie a hazudónak a nyaktáját a kellemetlen érzés mérséklésére. Erre a #8220;jelre" is igaz persze az, ami a többire is: más szituációk (pl. düh, csalódás) is kiválthatják.

Mikrojelek: pl. a száj szögletének pillanatokig tartó legörbülése, elhúzása az elutasítás, az undor jele. Mivel e jelek rövid ideig tartanak, többnyire csak igen közel állva vehetők észre. Az emberi arc jelsűrűsége összehasonlíthatatlanul koncentráltabb az állaténál vagy bármilyen más fiziognómiánál. Az arc az emberi kultúra feltételezett kezdeteitől fogva jelez belső állapotokat, a szenvedélyek, az érzelmek széles skálájának a kifejezője.

Amerikai szakemberek szerint a mimika több mint 40 variációja ösztönösen közvetíti a kimondott szavak igazságtartalmát. A grimaszokat a hallgató gyakran ösztönösen értékeli, méghozzá sokkal hamarabb, mint ahogy a szavak értelme a tudatához jut. A száj összehúzása például szintén elutasítást fejez ki, bár bizonyos esetekben az elmélyült gondolkodást is jelentheti.

Az igazmondó:

Barátságos, bizalomgerjesztő, bizalmat sugárzó közeledésre a nyitott tenyér, mosoly, kedves pillantás, a nyitott kéz, a nem összekulcsolt láb, más szóval a kitárulkozás, a laza ruhaviselet és az ellazult izomzat jellemző. Egyenesen hallgatói felé fordul, mintegy teljesen kitárja magát hallgatóságának. Be-belép a személyes szférába (kb. 15-45 cm), majd visszavonul onnan. Folyamatos szemkontaktusra törekszik.

Forrás:Fiziognómia és vizuális kommunikáció