Interjú Tonk Sándorral, a Sapientia Alapítvány elnökével, az EMTE rektorával

Egyéb

   

   - Kérem, ismertesse az EMTE felépítését.
   
   - Jelenleg 25 szakunk van, beleértve a Partiumi Keresztény Egyetemet is. 1600 diákunk és majdnem 300 oktatónk van. Nagyon fontosnak tartom ezt a számot, hiszen összehasonlításképpen Kolozsvárt jelenleg mintegy 6000 magyar diák van, a BBTE-nek pedig közel 350 magyar oktatója.

   Ez azt jelenti, hogy egyetemünk az elmúlt három év alatt háromszáz oktatói álllást hozott létre, ami az elvándorlás szempontjából igen fontos. Egy másik fontos, említeni való dolog: diákjaink magukénak érzik az Egyetemet; nem érzik magukat másodrendű polgároknak. Ez egy nagyon lényeges dolog, hiszen az elmúlt évtized folyamán ez volt az a kérdés, amiről nagyon sok vita folyt. Az egyetemünkön, az oktatás színvonala, ha hagy is még kívánnivalót, minden híresztelés vagy félremagyarázás ellenére érzésem szerint jó. Ennek egyik bizonyítéke, hogy nagyon sok vendégtanárunk van; tehát a magyarországi oktatásnak, a magyarországi tudományos életnek sok olyan képviselője vesz részt egyetemünk életében, akik biztosítják azt, hogy színvonalunk jó legyen. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ne lennénk tudatában annak, hogy nagyon sok tennivalónk van még, nagyon sok mindenen kell javítani.
   
   - A Sapientia mondhatni a semmiből indult
   
   - Miközben az egyetemi oktatást szerveztük, ezzel párhuzamosan nagyon fontos feladatunk volt az infrastruktúra kiépítése, az oktatáshoz szükséges feltételek megteremtése. Ennek érdekében ingatlanokat kellett vásárolnunk és ezek felszerelését biztosítsuk.
   Jelenleg Csíkszeredában van megfelelő épületünk, a volt Hargita szállót alakítottuk ét. Kolozsvárott befejeződött a Bocskay-ház restaurálása, benne reményeink szerint a közeljövőben megnyitjuk a rektorátus épületét. Nemsokára beindul legnagyobb beruházásunk: a marosvásárhelyi-koronkai campus építése. Ezek olyan nagy anyagi hátteret igényelnek, melynek megteremtése még gondot jelent. Jóllehet a Magyar Köztársaság költségvetésében változatlanul szerepel az évi két milliárd forintos támogatás, ahhoz, hogy e terveinket megvalósítsuk, más erőket is mozgósítanunk kell. És én nagyon bízom abban, hogy az erdélyi társadalom rá fog ébredni arra, hogy saját jövéjének érdekében áldozatot kell hoznia. Enélkül az Egyetem nem fog tudni tovább működni. Ha csak arra építünk, hogy egy másik állam költségvetési törvénye alapján működtessük. Tehát az elkövetkező esztendőknek az lesz az egyik legfontosabb feladata, hogy az erdélyi magyar társadalom erőforrásait mozgósítsuk.
   
   - Az EMTE több egyetemmel, művelődési intézménnyel kötött együttműködési szerződést.
   
   - Nagyon fontosnak vélem, hogy egyetemünk működésének két esztendeje alatt sikerült betagolódnunk az egyetemi struktúrába. Ezt azt jelenti, hogy olyan kapcsolatokat építettünk ki romániai és magyarországi egyetemekkel, melyek révén ma már az egyetemi élet részévé váltunk. Sikerült szerződést kötni a Babes-Bolyai Tudományegyetemmel, ennek értelmében a BBTE tanárai taníthatnak az EMTE-n. Fontosnak tartom az Erdélyi Múzeum-Egyesülettel épp az elmúlt napokban aláírt könyvtári szerződést, hiszen számunkra az EME jelenti az erdélyi magyar tudományosság központi szervét, intézményét, ami nélkül az egyetemi élet véleményem szerint nem tud működni. Szerződéses viszonyban vagyunk már a debreceni tudományegyetemmel, előkészületben van a pécsi, a soproni valamint a gödöllői Szent István Egyetemmel való szerződés aláírása. E tény jelzi, legfontosabb egyetemi partnereink úgy tekintik, hogy érdemes nekik az EMTE-mel fogllakozni, érdemes ezzel az egyetemmel szerződéses viszonyba kerülni., Mint ahogyan az is nagyon fontos dolog, hogy a Partiumi Keresztény Egyetem rektora és jómagam is a magyarországi rektori tanácsnak meghívott résztvevőiként jelen vagyunk a rektori értekezlet ülésein, ahol megkapjuk mindazt a tájékoztatást, ami jelenleg a magyar nyelvű felsőoktatás számára fontos. Nagy jelentőségűnek tartom azt is, hogy Egyetemünk amellett hogy az oktatómunkát végzi, létrehozta a a Kuttaáso Programok Intézetét, melynek keretén belül ösztöndíjakat tudunk biztosítani fiataljaink számára, akiknek a munkájára számítunk, és akikből a következő tanárnemzedék kinevelését reméljük. A Kutatási Programok Intézete a általában nemcsak a Sapientia EMTE alkalmazottainak, hanem a magyar felsőoktatásban dolgozók számára is támogatást nyújt a kutatásokhoz.
   
   - Melyek jövőbeli terveik?
   
   - Sokan teszik fel nekem a kérdést: van-e ennek az egyetemnek jövője? Egyáltalán: hogyan tovább? Én úgy vélem, ma már elmondhatjuk, hogy a Kárpát-medencei magyarság egyetemi oktatása egységesülőfélben van. Manapság divat az integrációról beszélni. Valóban, mindannyiunk érdeke az integrálódás Európába. De az integrálódásról beszélve ne felejtsük el, hogy a határon kívüli magyarságnak is integrálódni kell újra a magyar tudományos életbe és a magyar felsőoktatásba. Mi ezt feladatunknak tekintjük és ezt a feladatot vállaljuk.
   

   Sapientia kronológia
   2000. március 16. A Sapientia Alapítvány (SA) hivatalos bejegyzése, kolozsvári székhellyel. Az Alapítványt az erdélyi magyar történelmi egyházak vezetői hozták létre. Az Alapítvány vezető testülete a kilenctagú Kuratórium. Ennek tagjai: Tonk Sándor - elnök, Tánczos Vilmos - alelnök, Marton József- titkár, Birtalan Ákos, Brassai Zoltán, Szilágyi Pál, Tolnay István, Toró Tibor, Tőkés Elek - tagok.
   2000. április: Megszületik a SA és a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) közöti Együttműködési megállapodás az Erdélyi Magyar Magánegyetem finanszírozásáról.
   2000. május: Döntés születik a PKE ingatlan-beruházásainak támogatásáról. A Sapientia Alapítvány finanszírozza a nagyváradi Református Püspöki Palota oktatási célokra történő átalakítását, valamint az Arany János Kollégium épületének felújítását.
   2000. június-július: A SA benyújtja az első szakok akkreditációs iratcsomóit a román Akkreditációs Bizottságnak.
   A kérvényezett szakok: agrárközgazdaság, könyvelés és gazdasági informatika, környezetmérnök, élelmiszeripari mérnök, vidékfejlesztés (Csíkszereda) illetve szociálpedagógia (Marosvásárhely).
   2000. október 7: A SA Kuratóriuma elhatározza, az intézmény neve Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) lesz. Eldönti a csíkszeredai és marosvásárhelyi kuratóriumi fiókok létrehozását, ezek feladata az oktatási helyszínek előkészítése.
   2000. december: Kolozsvárott létrejön a Kutatási Programok intézete, mely az Alalpítvány fiókszervezeteként működik és feladata a kutatási tevékenységek finanszírozása és koordinálása; az Egyetem Rektorátusa részére megvásárolják a Bocskay-házat.
   2001. február: Elhatározzák egy koronkai (Marosvásárhely) telek megvásárlását, itt épül majd fel az Egyetem campusa. Ugyanebben a hónapban létrejön a Sapientia Hungariae Alapítvány, célja az Egyetemhez kapcsolódó magyarországi tevékenységek összehangolása.
   2001. március: A SA megvásárolja a csíkszeredai Hargita szálló épületét, ez lesz az EMTE csíkszeredai oktatási helyszíne.
   2001. május: a bukaresti Akkreditációs Bizottság kibocsátja a Sapientia- EMTE első szakjainak ideiglenes működési engedélyét.
   2001. június 6: a Szenátus elhatározza: az egyetem neve magyarul Sapientia-Erdélyi Magyar Tudomáynegyetem, románul Universitatea #8220;Sapientia" lesz.
   2001. július 23: lezajlik az első felvételi vizsga. Csíkszeredában 209 helyre 481, Marosvásárhelyt 165 helyre 385 jelentkező volt.
   2001. október 3-án a Kolozsvárott megtartott ünnepi kuratóriumi ülés elhatározza a Sapientia- EMTE-n az oktatás elindításán. Az ülésen részt vesznek az alapító egyházak, a magyar és a román kormány képviselői. Ugyanezen a napon kerül sor a marosvásárhelyi évnyitó ünnepélyre is.
   2001. október 4: A nagyváradi PKE évnyitóján jelen van Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
   2002. február: Az első vizsgaidőszak. Eredményei: Marosvásárhelyt a diákok 49, Csíkszeredában pedig 33 százaléka tette le sikeresen vizsgáit.
   2002. május 13: A román kormány 2002.05.13/410 sz. határozata engedélyezi az Egyetem kilenc szakának működését.
   2002. július: A második felvételi. A három helyszínen (Csíkszereda, Marosvásárhely, Kolozsvár) a meghirdetett 15 szak összesen 675 helyére 879-en jelentkeznek.
   2002. szeptember 28: Tanévnyitó Csíkszeredában. A hét szakon 480 diák kezdi el az egyetemi évet.
   2002. szeptember 30: Atnévnyitó Kolozsvárott. A környezetföldrajz szakon mintegy 20 diák kezdi el a tanévet.
   2002. október 4. Központi tanévnyitás és ünepi kuratóriumi ülés Marosvásárhelyen. A résztvevők között van Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke; Hiller István, a Magyar Oktatási Minisztérium politikai államtitkára; Bálint Pataki József, a HTMH elnöke; az alapító egyházak képviselői, Markó Béla RMDSZ elnök.
   A Marosvásárhelyi Műszaki- és Humántudományok Kar hét szakán 415 diák kezdi meg a tanévet.
   2002. december 4: a Sapientia-EMTE és a Babes-Bolyai Tudományegyetem közötti együttműködési szerződés aláírása.
   (Forrás: Sapientia Alapítvány Beszámoló 200-2002)

   
       
Forrás: Komp-Press