Írók filmjeit vetítik a Magyar Írószövetségben

Irodalom

 

(MTI) - Mint Szombathy Bálint, a rendezvény házigazdája, író-képzőművész elmondta: azon alkotók munkáiból válogattak, akik szívesen kalandoztak más médiumokban is. "Nem törekedtünk időrendre, de a harmadik estre a beérkezett alkotásokból összeáll majd egy történeti lista" - mondta Szombathy Bálint. Hozzátette: a vetítésekre a művészeket is elhívták, hogy maguk mesélhessék el a mű keletkezését.

   
Beszámolt arról, hogy a programsorozatban alapvetően a körülbelül harminc tagot tömörítő avantgárd szakosztály alkotásait vetítik, de szeretnék más műhelyek filmjeit is műsorra tűzni.
   
Az első estén két filmet láthatnak az érdeklődők Petőcz András költő-írótól: a Pár-beszéd című, 1989-ben készült 13 perces alkotást, valamint egy Tandori Dezső-parafrázist, a Közelítések egy talált tárgyhoz című alkotást. Mindkét film a Balázs Béla Stúdióban készült.
   
Szombathy Bálint elmondta: Petőcz Andrást a közönség főleg prózaíróként ismeri és mára sokan elfeledték, hogy a '80-as, '90-es években számos hang- és vizuális költeményt is alkotott, olykor olyan neves zeneszerzőkkel közösen, mint például Sáry László.
   
Rónai Péter pozsonyi képzőművész Énkioldó című, 1976 és 2009 között készült filmjében középiskolás és egyetemi éveiben szerzett költészeti élményeit dolgozta fel. "Rónai az egyedüli, akinek csak ez az egy kirándulása volt az irodalom felé. Filmjében versidézeteket, szavakat animált mozgóképpé korszerű technikával" - árulta el a házigazda.
   
1986-ben készült Szkárosi Endre és zenekara, a Konnektor filmje. A Szörnyű idő című 25 perces alkotás egy színpadi performansz mozgóképes dokumentációja. Az este utolsó vetítése Bujdosó Alpár költő-intermediális művész 1978-ben készült Fényszórók című 15 perces alkotása lesz. Mint Szombathy Bálint elmondta, a Bécsben élő építész-író-szerkesztő elsőként használt írásvetítőt a magyar irodalmi performanszokban; az előadások alatt többek között filctollakkal animált vizuális verseket.
   
Szombathy Bálint kifejtette: a következő vetítés várhatóan március 26-án lesz. A program még nem állt össze, de úgy tervezik, hogy azon az estén Papp Tibornak és a rendezvény házigazdájának videóit láthatja a közönség. Terveik között szerepel továbbá egy még soha nem vetített film bemutatása is a 2006-ban elhunyt Bada Dadáról, azaz Bada Tibor képzőművész-költőről.