(MTI) - A tekintélyes pénzösszeggel járó kitüntetést évente ítélik oda, idén még két brit művész, az iraki származású Zaha Hadid építész és Richard Long szobrász, valamint Szugimoto Hirosi japán fotográfus és Alfred Brendel osztrák zongorista kapja meg.
Az 1937-ben született Stoppard Rosencrantz és Guildenstern halott című drámája 1966-ban jelent meg. Később olyan filmforgatókönyveket jegyezett, mint a Nap birodalma, vagy a Szerelmes Shakespeare, amiért elnyerte az Amerikai Filmakadémia Oscar-díját. Az írót 1997-ben ütötték lovaggá Nagy-Britanniában. Egyik legutóbbi munkájáért, a The Coast of Utopia (Utópia partjai) című kilencórás drámatrilógiáért hét Tony-díjat kapott 2007-ben.
Az 58 esztendős Hadid az építész szakma első női Pritzker-díjasa, akit avantgárd munkái tettek híressé. Ő tervezte a németországi BMW székházat, és az ő tervei nyomán készül a 2012-es londoni olimpiára a vizes versenyek színhelye, az Aquatics Center.
Richard Long szobrászművész az ember és természet kapcsolatát kutatja műveiben. Idén önálló kiállítása nyílt a londoni Tate galériában.
A nagyformátumú képeket készítő, régi kamerával fotózó 61 esztendős Szugimoto Hirosi álomszerű képeivel vívott ki magának elismerést. Fényképein a tér és idő határait feszegeti. Egyik munkáját idén cd-borítójára tette a U2 ír rockegyüttes.
A cseh származású 78 esztendős Brendel a közelmúltban vonult vissza zongoraművész pályafutásától. Ő játszotta lemezre elsőként Beethoven összes zongoradarabját, emellett Haydn, Schubert és Mozart kitűnő tolmácsolójaként tartották számon. Brendel autodidakta módon tanult meg zongorázni, és költőként is ismert.
A japán uralkodói család által támogatott elismerés minden díjazottja 15 millió jenes (30 millió forint) jutalomban részesül. Az öt idei Praemium Imperiale-díjas október 22-én veheti át elismerését a tokiói díjátadó ceremónián.