Pályázni lehet nyomtatásban meg nem jelent munkával - szépirodalmi alkotással, történeti tanulmánnyal, értekezéssel, amelynek közlési jogával a szerző rendelkezik. A pályamű terjedelme legalább 10 oldal, de nem haladja meg a 45 ezer karaktert, 12-es betűmérettel írva, másfeles sortávolság használatával.
A pályázat jeligés. A külső borítékon a következőnek kell szerepelnie: Jókai-díj, pályázat. A pályaműhöz külön, zárt borítékban csatolandó szerzőjének neve, lakcíme, e-mail címe, telefoni elérhetősége, s nyilatkozata arról, hogy a pályamű nyomtatásban még nem jelent meg. Ezen a borítékon is fel kell tüntetni a pályázó jeligéjét.
A pályázatokat egy nyomtatott példányban, minden oldalon jeligével ellátva és digitális formában - pdf-, illetve word-dokumentumként, CD-n kell benyújtani a következő címre:
Jókaiho vseobecnovzdelávacie a múzejné zdruzenie - Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, Valchovnícka 2 (Csapó u. 2), 945 01 Komárno, Szlovákia, vagy Falvak Kultúrájáért Alapítvány 1143 Budapest, Stefánia út 33., Magyarország
A pályaművek tartalmi értékelése mellett külön súlyt fektetnek a dolgozatok nyelvi - stílus, stilisztika, helyesírás - színvonalára. A díjalapítók a pályázatra érkezett, s a bíráló bizottság által arra érdemes írásokból antológia kiadását tervezik. A legmagasabb értékelést kapott művek közül az alapítók által felkért nemzetközi bíráló bizottság legkésőbb 2009. február 15-ig hozza meg döntését.
A Jókai-díj tárgyiasult formája Jókai Mór jobb kezének márványlapon elhelyezett festett gipszmásolata, amelyhez 30 ezer szlovák korona pénzjutalom társul a bíráló bizottság döntése alapján. Az elismerést 2009 februárjában, Jókai Mór születésnapja alkalmából RévKomáromban adják át. A díjnyertes mű első felhasználási joga az alapítókat illeti. A nem díjazott szövegeket az alapítók nem őrzik meg, s nem küldik vissza.