Képzett társítások: Kőrösi Zoltán

Irodalom

Február 23-án, pénteken 19 órától: Képzett társítások - AEGON-estek a Bárkában. A házigazda, Alföldi Róbert vendégei: Kőrösi Zoltán író, akinek Milyen egy női mell? - Hazánk szíve című regénye tavaly jelent meg, Csurka Eszter festőművész, aki a festészet mellett a film, a fotó és a színház területén is alkot. Szaxofonon Grencsó István, nagybőgőn Benkő Róbert játszik. Sorozatszerkesztő: Eszéki Erzsébet.
 
Az előzményről: az AEGON Magyarország Zrt. 2006-ban alapította az AEGON Művészeti Díjat azzal a céllal, hogy elismerje a kiemelkedő művészi-alkotói teljesítményeket, s a díjjal is felhívja a közvélemény figyelmét a jelentős művekre és alkotóikra. Az első díjat Spiró György vehette át 2006-ban Fogság című regényéért. A díjhoz másik, egyedülálló elismerés is társul: az AEGON Művészeti Társdíj, amelyre a díjazott író jelölhet más művészeti ágból kortárs magyar művészt. Spiró György javaslatára az első AEGON Művészeti Társdíjat Jeney Zoltán zeneszerző vehette át korszakos jelentőségű, Halotti szertartás című zeneművéért.
 
Az AEGON Magyarország 2006-ban a Bárka Színházzal együttműködésben irodalmi-művészeti sorozatot is indított Képzett társítások - AEGON-estek a Bárkában címmel. Az első, szeptemberi esten Spiró György, valamint az általa jelölt zeneszerző, Jeney Zoltán volt Alföldi Róbert vendége. Októberben Závada Pál mesélt a Kulákprés új, bővített kiadásáról, Szüts Miklós festőművész pedig finom humorával és a bemutatott képekkel bűvölte el a nézőket, s mindehhez remek hangulatot teremtettek Darvas Benedek zenei betétei. 
 
2006. november 24-én Parti Nagy Lajos volt a fő vendég A fagyott kutya lába című novelláskötete kapcsán, a másik vendég pedig Pálfi György, aki Parti Nagy Lajos novellái alapján készítette el Taxidermia című filmjét. A beszélgetés, Parti Nagy Lajos remek felolvasása és a Taxidermiához a képzőművészeti előképek bemutatása mellett a zenei hangulatfestésről Vázsonyi János érzékeny szaxofonjátéka gondoskodott.
 
2007-ben, január 26-án Bíró Kriszta és Bereményi Géza nyitotta a sort - mindketten sokoldalú művészek. Darvas Benedek ezúttal testvérével, Darvas Kristóffal játszott, előadtak például egy, az esten fergeteges sikert aratott Darvas-Bereményi-dalt - amely, édesapjuk, Darvas Ferenc szerzeménye.
 
A február 23-ai Képzett társítások című Aegon-esten a 2006-os év egyik sikerére tekintenek vissza, ez Kőrösi Zoltán Milyen egy női mell? - Hazánk szíve című regénye. Kőrösi Zoltán 2002-ben megjelent, Télidő című kötetéhez egyébként a fotókat Grencsó István készítette, aki a febr. 23-i esten szaxofonozik. Csurka Eszter bemutatja, milyen fotókat készít, s ezek alapján milyen festmények születtek, s meglepetések is várják a nézőket.
 
 
Rövid életrajzi összefoglalók:
 
Kőrösi Zoltán 1962-ben született Budapesten. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán, magyar-történelem szakon diplomázott 1987-ben, majd 1989-ben Lisszabonban élt. 1990 óta a Magyar Rádióban dolgozik, 1995-től az irodalmi szerkesztőséget vezeti, 2002 júliusától az akkor újonnan alakult művészeti főszerkesztőség főszerkesztője, egyébként rádiós munkája során dramaturgi és szerkesztői munkát is végzett. 1999 óta  a tagja a Magyar Mozgókép Közalapítvány játékfilmes szakkuratóriumának.
 
Könyvei:
1993: Felrombolás (beszélgetések, JAK-Pesti Szalon Kiadó);
1994: A testtől való szabadulás útja (novellák, Pesti Szalon Kiadó);
1996: A tárt szárnyú lepke (regény, Jelenkor Kiadó);
1997: Romkert (regény, Jelenkor Kiadó);
1988: Történetek a csodálatos csecsemők életéből (Kijárat kiadó);
1999: Hentesek kézikönyve (novellák, Palatinus kiadó);
2000: Orrocskák (nagy-budapesti-szerelmes-regény, Palatinus);
2001: Sang de cerise (francia nyelvű novelláskötet, Noran kiadó);
2002: Télidő (párhuzamos történetek - Palatinus) - a kötethez a fotókat Grencsó István készítette
2003: Tajni nad ruinami (a Romkert című regény orosz nyelven, Pont kiadó);
2004: Budapest, nőváros (Kalligram kiadó);
2006: Milyen egy női mell? - Hazánk szíve (Kalligram kiadó).
 
Írt filmforgatókönyveket és drámákat, Galambok című tragikomédiáját az Egri Gárdonyi Géza Színház játszotta.
 
Díjai: egyebek között kapott már Örkény-díjat, Móricz-, NKA, - Eötvös- és Soros-ösztöndíjat. 2005-ben Év könyve díjat, 2006-ban pedig József Attila-díjat kapott.
 
 
Csurka Eszter 1969-ben született Budapesten. 1991 és 1998 között a Magyar Iparművészeti Főiskolára járt, de közben, 1997-ben fotó- és alkalmazott grafika szakirányú, vizuális kommunikáció tervezői diplomát kapott, sőt: 1992 és 1994 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendező-operatőri osztályában tanult! Vizuális kommunikáció tervező művész diplomáját 1998-ban kapta meg.
 
Két előadást rendezett, 1996-ban Halak a hálóban címmel (ez a Székénében, a Merlin Színházban és a MU Színházban volt látható), 1997-ben Duo címmel (szintén a Szkénében és a Merlinben). 1992 óta számos csoportos kiállításon vett részt itthon és külföldön is.
 
Főbb egyéni kiállításai:
1994    Vajda Lajos Pinceműhely, Szentendre
1995 és 1996   Pro Cultura Alapítvány, Budapest
1998    Budapest Galéria Kiállítóháza, továbbá Kifutó, FISE Galéria, Budapest
1999    két kiállítás Svájcban
2000    Duna Galéria, Budapest
2001    Galerie H. Kollmann, Bécs
2002    Várfok Galéria, Budapest, K. Bazovsky Ház Galéria, Budapest és Pécsi Galéria, Pécs
2003    Magma Galéri, Budapest, valamint K. Petrys Galéria, Budapest
2005    Várfok Galéria, Budapest
2006    XX. Országos Akverell-biennálé, Eger.
 
Performance-ok:
1999a Műcsarnokban, a Kert című a Kiscelli Múzeum Templomterében és Lausenne-ban
2003    ZAB-ART, Kenyér-performance, Várfok Galéria, Budapest,
2004    Illúzió, A38 Hajó, Budapest,
2005    Penge, Ludwig Múzeum Budapest, Művészetek Palotája
 
Díjai: 2001-ben Strabag Festészeti Díjat kapott, 2002-ben, 2003-ban és 2004-ben Derkovits-ösztöndíjas, 2004-ben ő vehette át az Egri Akverell Biennáné fődíját, 2005-ben az 1956-os Emlékmű-pályázat II. díját.
 
Képei több közgyűjteményben is megtalálhatók, így az egri Dobó István Vármúzeumban, a budapesti Strabag Gyűjteményben, az Esztergomi Vármúzeumban, a Paksi Képtárban és a Magyar Nemzeti Galériában.
 
 
Grencsó István évtizedek óta a magyar dzsesszélet egyik kiemelkedő alakja. A 80-as években a Dresch Quartet tagjaként, valamint Szabados György partnereként ismertté vált szaxofonos a triótól a big bandig több formációval szerepelt és készített felvételeket, melyekkel a dzsessz, az etno zene, a rock elemeit vegyíti egyéni módon, különleges kreativitással, bátran átlépve a műfaji és stílushatárokat. 1985-ben megalapította a Grencsó Kollektívát, mely azóta is az első számú zenekara. 
 
Emlékezetes a Grencsó Kollektíva Rejtély / Mystery című CD-je, amelyen varázsos hangulatban, izgalmas hangszerelésben keltettek életre régi magyar tánczenei slágereket. Az esten Grencsó Istvánnal játszik Benkő Róbert nagybőgős, aki a Grencsó Kollektíva tagja, Jeszenszky György dobossal hárman készítették az említett, Rejtély című CD-t, amelyről a február 23-i Képzett társítások című AEGON-esten is fölcsendülnek dalok a Bárka Színházban.