Móra Ferenc Múzeum |
A Szendrey Júliáról szóló tárlaton végigkövetheti a látogató Petőfi és Szendrey Júlia kapcsolatát. Személyes dokumentumok, tárgyak, festmények, korhű bútorok segítségével kaphatunk képet a két ember szerelméről. A tárlatot dr. Császtvay Tünde irodalomtörténész nyitja meg.
A kiállításmegnyitót megelőzően, 11 órától kerül sor a Nők az 1848-as forradalomban és szabadságharcban című konferenciára, amely azokról az asszonyokról szól, akik a kokárdákat készítették, akik a zászlókat varrták, akik a sebeket kötözték és akik az árvákat felnevelték. A tudományos ülésen előad dr. habil Zakar Péter történész, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Kedves Gyula, a hadtudomány kandidátusa, a Hadtörténeti Múzeum és Könyvtár igazgatóhelyettese és dr. Ratzky Rita irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum főtanácsosa.
A tárlat rekonstruálja a költő és kedvese nagykárolyi megismerkedését, amely után Petőfi a következőket írta: "Szatmárban egy olyan lyánykát ismertem meg, amilyen Párizsnak is sok volna". A tárlat képet ad Szendrey Júlia későbbi életpályájáról, második házasságáról, s költészeti-művészeti tevékenységéről.
A kiállítás főként a Petőfi Irodalmi Múzeum tárgyi és dokumentumanyagára épül, de a Móra Ferenc Múzeum bútorgyűjteményével válik egésszé. Május 16-ig tekinthető meg.