A kilencvenes éveiben jár a Costa-díj legidősebb nyertese

Irodalom

(MTI/EFE) - A hagyományoknak megfelelően január első napjaiban hirdették ki Londonban a Costa kávéházlánc - korábban a Whitbread éttermi csoport - által szponzorált, Anglia egyik legrangosabb irodalmi díjának számító Costa Book Awards öt kategóriagyőztesét.

 
Diana Athill önéletrajzát a bírálók csodálatosan megírt, minden önsajnálatot és érzelgősséget nélkülöző műként méltatták, amely az "út" végén szól egy hosszú élet apróbb-nagyobb örömeiről. Athill ugyanolyan "becsületesen" ír a szexualitásról vagy a kertészkedésről, mint a barátságról vagy a halálról. A kilencvenes éveiben járó írónő Londonban él. A második világháború alatt a BBC-nek dolgozott és szerepet játszott az Andre Deutsch Könyvkiadó megalapításában. Emlékeiből mostanáig öt könyvet írt.
 
A Costa elsőkönyveseknek járó díját az idén Sadie Jonesnak ítélték The Outcast című bestselleréért. A regény kategóriában Sebastian Barry The Secret Scripture című kötete kapta az elismerést. A költészeti díjat Adam Foulds nyerte el a kenyai Mau-Mau-lázadásról szóló, The Broken Word című első verseskötetével. A legjobb gyermekkönyvnek járó elismerést Michelle Magorian veheti át Just Henry című kötetéért, amely tíz év után az első könyve.
 
Az elismerést Whitbread Literary Awards néven 1971-ben alapították a legélvezetesebb - Nagy-Britanniában és Írországban élő szerzők által írt - könyvek elismerésére. A 2006-os tulajdonosváltás óta a Costa Book Awards nevet viselő díj nyertesei között összesen 50 ezer fontot osztanak szét: a kategóriagyőztesek 5-5 ezer fontot kapnak, az év könyvéért, amelyet csak a január 27-i díjátadó ünnepségen neveznek meg, 25 ezer font jár.