Kínai íróé Ázsia legjelentősebb irodalmi díja

Irodalom


sutong.jpg
Su Tong

(MTI) - Szu Tung a 10 ezer dolláros (csaknem 1,8 millió forintos) pénzjutalommal járó díjat The Boat to Redemption (Hajóval a megváltásig) című regényéért nyerte el, amelynek főhősét egy folyón élő közösségbe, egy bárkára száműzik fiával együtt, amikor kiderül, hogy csak hazudta forradalmi mártír felmenőjét.

   
Mint azt az író elmondta, úgy érzi, a Man Asian esetében az elbírálás elfogulatlanul zajlik. "Így fontos számomra, hiszen egy olyan író vagyok, aki nem arról híres, hogy díjakat nyer. Inkább arról vagyok ismert, hogy nem kapok díjakat" - tette hozzá Szu Tung, akinek provokatív írásai népszerűek ugyan az olvasók körében, de a hatóságoknál néha "kiverik a biztosítékot".
   
A háromtagú zsűri - Colm Toibin ír, Gish Jen kínai-amerikai és Pankaj Mishra indiai író - varázslatos kalandregényként jellemezte a művet. Rámutattak ugyanakkor, hogy a könyv egyben politikai tanmese és parabola is az emberi élet útjairól, a "vágyak hajója" és a "tettek szárazföldje" közötti távolságról.
   
Szu Tung legismertebb műve talán az 1989-es Wives and Concubines című novellája, amelyből A vörös lámpások címmel készült Oscar-díjra is jelölt film. 2005-ös My Life as Emperor című könyve két évvel ezelőtt magyarul is megjelent az Ulpius-ház kiadásában Így éltem császár koromban címmel.
   
A Man Asian irodalmi díjat - amelyet a Booker-díjat is szponzoráló Man Group támogat - 2007-ben hozták létre, hogy elismerjék a térség íróit és segítsék nemzetközi megjelenésüket. A díjat olyan művek kaphatják, amelyeket még nem adtak ki angolul. Az elismerést első alkalommal is egy kínai szerző, Csiang Zsung (Jiang Rong) kapta Farkastotem című, azóta világsikerré vált és magyarul is megjelent könyvéért.