KO: Forrás 2002 július-augusztus

Egyéb

HIÁNY-LEXIKON

1.
Visszatekintés
Lassan már hagyomány: ha nyár, akkor Forrás (főszerkeszti: Füzi László) különszám. A terjedelem, épp a kéthavi összevonás miatt meglehetősen nagy, tessék kitölteni. A kecskeméti lap szerkesztőgárdája igen ötletesen oldotta meg a - tegyük hozzá saját maga készítette - problémát. Míg tavaly Szabó Lőrinc vers és Valóságának mintájára a fölkért szerzők írták meg egy-egy saját versükkel kapcsolatos élményeiket, idén összetettebb, bonyolultabb dolog készült. "Kérem, legyen társunk ebben a talán játékosnak tűnő, de a szerkesztőség által komolynak gondolt, s reményeink szerint a korszak sajátosságaira is rámutató vállalkozásban" - szólította meg a leendő szerzőket az előszóban is idézett felkérő levél. És jöttek a dolgozatok, és összeállt az első - most már nem titkolózok tovább.

2.
Hiánylexikon.
Ahogy kell, címszavakkal A-tól Zs-ig, azaz az abszolút csendtől a (és ez nem szerkesztői bravúroskodás!) a zsibongásig. Néhány címszót az érdeklődés felkeltése végett beidézek: afro, dilettáns, ló, részvételi demokrácia. Kinek mi hiányzik. (Zeleinek például saját maga...) Ez a vállalkozás mindenképpen rendhagyónak mondható, és már csak ezért is örülök létrejöttének. A hiány, mint fő szervezőelem, mint egy alap megtölt egy könyvnyi terjedelmű folyóiratszámot. "Végül is ez nem hiányzott, mert amikor odanyúltam a polcra, tudtam, hogy amit leveszek, az nem lehet a hiánylexikon" - írja hiány-lexikon címszó alatt Podmaniczky Szilárd.

3.
A szerzők
Ezt a lexikont pontosan 78 ember írta. Ki több, ki kevesebb, ki mindössze - mint például Márton László - csak egyetlen jegyzéssel van jelen. Van, akinek persze önveszélyesen túlszaladt a tolla, gondolok itt Balla D. Károlyra, aki néha kritikátlanul írta-írta a sorokat, nem véve figyelembe - a viccnél, teszem azt - a "szakállas" kategóriát. (Nietzsche apám, se anyám). De szerencsére a szerzők terén elég színes a paletta: írók, költők, nyelvészek, tudósok, grafikusok írtak-rajzoltak a füzetbe.

4.
A kedvencek
Névsor szerint csemegézgetek, az a legegyszerűbb. Balázs Géza nyelvészeti megjegyzési üdítően hatottak a sokszor művészkedőbe átmenő szövegeken, Kántor Péter és Kiss Ottó graciőz, lebegtetett szellemessége mindig bejött, Onagyot ("szolgálati utasítások") nem találom, Tandori, Villányi a szokott (ugyancsak jó) szintet hozta. De tényleg érdemes elolvasni a többieket is, mindenféle ütköztetések, hasonlítgatások miatt is.

5.
Ki az a Silver Ephemeria?
Nem tudom. Egyetlen álnévvel szereplő szerző a számban, és talán Balla D. mellett ő van a legtöbbször jelen. Mellesleg pedig igen jó, amit és ahogy ír. Lehet, hogy rá kéne ismernem? Egyszerű lenne a kulcs, csak esetleg műveletlen vagyok? Ha valaki rájött a megfejtésre, közölje!

6.
Ami a Hiány-lexikonból hiányzik
Hiányoznak bizonyos szerzők, például a sör-hiányról (is) híres Parti Nagy Lajos, vagy akár a legfiatalabb nemzedék tagjai, de ez feltehetően nem a szerkesztők sara. Ők gondolom küldtek felkérést boldog-boldogtalannak, és aki válaszolt, logikusan az van csak jelen. De túl a szerzőkön - hiányolom a humor teljesebb jelenlétét. Néha felvillan ugyan, elég csak Podmaniczky-t említenem, de szerintem kevés. Túl sok a komolykodó, búsongó szöveg. Persze az előző heti esőzésekkor ez pont ideális olvasmány volt így, de azóta mégiscsak kisütött a nap