(MTI) - A kiállítás dióhéjban mutatja be az európai írásbeliség mintegy tizennégy évszázadát reprezentáló kultúrkincset, s az abban fellelhető világi és vallásos szövegtípusokat - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
A budapesti Egyetemi Könyvtár Kézirat és Ritkaságtára 137 latin, hét arab, két török, két etióp, két perzsa, 11 szláv, nyolc magyar, hat német, valamint 4-4 görög és olasz nyelvű kódexeket őriz. Több "nemzeti ereklye" található köztük, így például a corvinákon kívül nyolc magyar nyelvű kódex, köztük a Ráskai Lea domonkos apáca által másolt Cornides-kódex. A kódexgyűjtemény egyik része a feloszlatott magyarországi szerzetesrendek könyvtáraiból vagy ajándékként került a könyvtárba, a másik részét, 35 kódexet II. Abdul Hamid török szultán 1877-ben, mint corvinákat ajándékozta a budapesti egyetemistáknak. A könyvtárban őrzött kódexek hosszú idő óta a hazai és a nemzetközi kutatás, valamint a közérdeklődés középpontjában állnak.
A felbecsülhetetlen értékű nemzeti kincs biztonságos megőrzésén, kiegészítésén és állapotának javításán kívül a dokumentumok megfelelő színvonalú kiállításával a könyvtár a kibernetika korában is törekszik a kéziratok egykori jelentőségéhez méltó bemutatására.
A kiállítás július 7-ig látható az ELTE Egyetemi Könyvtárában.
További cikkek ebben a rovatban