Konferencia a 123 éves Kassák Lajos emlékére

Irodalom

kassakkonferencia_pim_kappanyosandras_bytsd-3.jpg
 Kappanyos András
 
A Kassák Múzeum második alkalommal, hagyományteremtő célzattal rendezte meg pénteken a Petőfi Irodalmi Múzeumban a Kassák Lajos születésnapjára - vagy legalábbis ahhoz közeli időpontra - időzített, az író, képzőművész munkásságának különböző aspektusait körüljáró konferenciáját. Ahány előadó, annyi közelítés: a sokoldalú, túlzás nélkül százarcú alkotót Kappanyos András irodalomtörténész például Kassák izmusokra vonatkozó taxonómiája felől közelítette meg. Az író szavaival élve "a világot ijesztgető több mint kéttucatnyi izmus" meglehetősen tarka hálót szőtt a magyar avantgárd legnagyobb hatású alakja köré: tévedései és esetleges következetlenségei ellenére is alapos munkáról téve tanúbizonyságot. E konferencia színes felhozatala is jól mutatja, hogy Kassák olyan személyiség, akiből az idők során mindig más és más "darabok", aspektusok válnak érdekessé.
 
kassakkonferencia_pim_szonyeigyorgy_bytsd-10.jpg
 Szőnyei György
 
Ahogy a Kassák Múzeum vezetője, Andrási Gábor elmondta: ez a konferencia is jó példa arra, hogy sokan nem kifejezetten a szoros értelemben vett kassáki produkció, az irodalmi vagy képzőművészeti tevékenység iránt érdeklődnek, sokkal inkább az iránt az "erjesztő szerep" iránt, amelynek köszönhetően mozgalmakat tudott generálni maga körül úgy, hogy "koncentrikus körökben" szinte mindenhova elért kivételes szervezőegyéniségének hatása. Kérdésünkre, hogy Kassák tevékenységének melyik része lehet figyelemfelkeltő és aktuális a jelen számára, kiemelte: mai szemmel többek közt a már említett, a két háború között kiteljesedő "erjesztő" szerepe, az alternatív politikai mozgalmai lehetnek érdekesek, de az általános szakmai érdeklődés éppúgy kiterjed az öregkori, hatvanas évekbeli tevékenységére. Az igazgató bevallása szerint késő-kamaszkorában figyelt fel Kassákra Lajosra - nem véletlen, hogy a Kassákra jellemző oppozíciós magatartás is erre az életkorra tehető -, mert nagyon tetszett neki, hogy bizonyos helyzetekre olyan alternatívákat tudott kidolgozni, "amik nem passzoltak bele a megszokott felhozatalba".
 
Kassák egyik legerőteljesebb vonása volt, hogy hihetetlen biztonsággal tudott eligazodni az információáradatban: éleslátóan szelektált a figyelemre érdemes és kevésbé érdekes információk, folyóiratok és alkotások között. "Ez egy szinte intuitív dolog volt a részéről, hogy nagyon ritkán lőtt mellé" - mondta Andrási Gábor. Közösségteremtő ereje, markáns, következetes személyisége azonban egy ponton túl éppen azokban a körökben generált ellenállást, amelyeknek a tagjait korábban mágnesként vonzotta. Az igazgató szerint Kassák kapcsán ma az egyik legérdekesebb jelenség, hogy egy egyéniség a történelem különböző fordulópontjain azzal együtt változik, hogy közben próbálja megőrizni az integritását, kigondolni valamilyen alternatív megoldást - és ez hogy pulzál a történelem folyamatában és az interaktív, személyes helyzetekben.
 
kassakkonferencia_pim_bakoskatalin_bytsd-6.jpg
 Bakos Katalin
 
Andrási Gábor szerint a korral változik, hogy Kassáknak épp melyik arca - az író, a szerkesztő, a közéleti ember, vagy éppen a képzőművész - kerül előtérbe. A pénteki konferencián például több alkalommal a designeri, könyvtervezői, tipográfusi tevékenysége kapott reflektorfényt. Bakos Katalin, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze borító- és címlapterveken, fotómontázsokon szemléltette az autodidakta, "tipográfia, konstrukció és kompozíció határán mozgó" alkotót ért hatásokat, képi világának fejlődését, míg Szőnyei György képzőművész a betűarchitektúra felől közelített Kassákhoz. A betűk nála "képzőművészeti nyersanyagok", Szőnyei szerint a képzőművész nem sokszor rajzol le két ugyanolyan betűt.
 
kassakkonferencia_pim_szonyeigyorgy_bytsd-8.jpg
 Szőnyei György
 
Andrási Gábor megosztotta a kultúra.hu-val a Kassák Múzeum megújulását célzó, jövőbeni terveket is: szeretnék, ha a múzeum időszaki kiállításoknak is otthont adhatna, ehhez viszont arra van szükség, hogy az állandó kiállítás fizikailag némileg csökkenjen. Ez persze nem jelenti azt, hogy a tartalom emiatt bármilyen csorbát szenvedne, sőt. A tervek szerint ugyanis a két kisebb terembe áthelyezett állandó tárlaton a digitális technika révén egy olyan hatalmas anyag válik virtuálisan elérhetővé, amelyet fizikailag lehetetlen lenne normális körülmények között elhelyezni. A jelenlegi cél, hogy egy olyan kiállítás jöjjön létre, amely látványos, tömör, de kimerítő áttekintést ad Kassák életművéből, ám aki több időt szánna rá, vagy bizonyos részletekben el akarna mélyedni, ezt érintőképernyők segítségével teheti meg.