(MTI) - Gáspár István Gábor annak apropóján kezdett a könyv írásába, hogy a forgatókönyvírók bibliájaként emlegetett Egri-kötet közel 70 év után jelent meg magyarul, de a szerzőről, akinek tanítványai között volt Woody Allen is, nagyon keveset tudnak Magyarországon. Gáspár István Gábor elmondta: az írás szakemberei alapműnek tartják az eredetileg 1942-ben megjelent, A drámaírás művészete című könyvet, amelynek magyar fordítását csak 66 év után, tavaly év végén adták ki.
A salgótarjáni újságíró csoportosítani kezdte az "Egri" neveket, majd szűkítette a keresést a könyvben szereplők nevére, és nekiállt a könyvben szereplő jogutódok felkutatásának. Kiderült, Egri Lajosnak és feleségének, Ilonának három gyermeke született, Charles, Ruth és Ted, és mindhárman képzőművészek lettek. Megtudta azt is, hogy az Egri-hagyatékot veje és egyik fia, Ted helyezte letétbe. Ted Egrivel, a család még egyetlen élő tagjával a szerző felvette a kapcsolatot.
"Elfeledett zseni"-ként említi Gáspár István Gábor Egri Lajost, aki 1908-ban, húszévesen vándorolt ki Egerből Amerikába, és Magyarországon az évek múlásával meg is feledkeztek róla. Miközben vasalóként dolgozott egy ruhagyárban, szabadidejében a színházról tanított és írt. 1927-ben bemutatott Rapid Transit című színdarabja húsz előadást ért meg a Broadway-n.
Egri tanítványai közül többen világhírt szereztek. Egyikük Woody Allen, aki életrajzi kötetében elmondja: "Két évig vettem órákat ettől a karizmatikus magyartól, aki A drámaírás művészetét írta. Még mindig úgy vélem, ez a legjobb könyv, amelyet valaha e témáról írtak."