"Fölénnyel vannak a kalauzzal szemben, s ő a hibás, ha a jegy lejárt." Ez utóbbi mondat akár ma is tökéletesen megállná a helyét, holott 1947-ben írták le. Bár Legát Tibor újonnan megjelent, a fővárosi közlekedés elmúlt évtizedeit egészen napjainkig dokumentáló könyve némileg a mai helyzetet is lefedi, vizuálisan leginkább az általa feldolgozott korai évtizedeket idézi.
A vaskos, és rendkívül gazdag fotóanyaggal rendelkező kötet megszületésének gondolata természetesen nem nélkülözi a gyerekkori előzményeket sem: a szerző 6-7 éves korában - mint a legtöbb gyerek - buszvezető akart lenni, és egy talált autókormány, valamint fotelágya segítségével rendezte be saját 86-os buszát. 9-10 éves korában ért el BKV-rajongásának csúcsára: nyáron a barátaival az összes villamos- és buszvonalat bejárta, trófeaként gyűjtötte a járat számát jelző táblákat.
Legát maga is dolgozott a BKV üzemi lapjánál, így közelről ismeri ezt a sokak számára keserédes közeget. Elmondta: a közlekedés nem műszaki, hanem városszempontból érdekli, hogy hogyan befolyásolják a járművek a városképet. Zsigmond Gábor, a könyv szaklektora a kötet informativitását és olvasmányosságát emelte ki. Karafiáth Orsolya, a Tranzit Art Caféban megrendezett könyvbemutató házigazdája egy, a szerzővel folytatott beszélgetésre utalva hozzátette: "A könyv mindenkit érdekelhet, akit maga Budapest is érdekel. Egy város lelkiállapotát is mutatja, hogy milyen a közlekedése".
Az este folyamán Gerbert Judit és Mesterházy Gyula színművészek olvastak fel részleteket a könyvből, többnyire szolgálati utasításokat és közleményeket. "Pontosan kell kezelni minden kis lyukat" - szól az akkurátus, jegykezelésre vonatkozó mondat, de arra is fény derül, hogy egy kalauztanuló 200 forintért eladta vadonatúj szolgálati köpenyét, ezért két év börtönre ítélték. Kevesen gondolnák, de az ötvenes években komoly problémát jelentett a nők számára, hogy nem engedélyezték nekik a trolivezetést, 1971-ben pedig 61 alkalommal verte meg utas az ellenőrt. Bár a "tettleges igazságtevések" száma csökkent a következő években, az ellenőrökkel szembeni ellenséges attitűd - mint tudjuk - azóta sem veszett ki teljesen a közgondolkodásból.
Az egy év alatt elkészült könyv alapjaként a BKV archívuma szolgált, amely nagyrészt publikálatlan - vagy legalábbis nem mindenki számára hozzáférhető - anyagával igen termékeny tárháznak bizonyult. A kötetben látható képek az 1949-től datálható, körülbelül 15 ezer fotót számláló archívumból kerültek ki. A könyvbemutatót az est fénypontjaként - mintegy utalva a szerző, Legát Tibor zenés múltjára - Bárdos Deák Ágnes és Bujdosó János Bardo-formációjának felkavaró előadása zárta.