Lovasi Lackfi-verseket énekelt

Irodalom

A Költészet vására három részből áll: magából a vásárból, ahol könyveket, hangzó anyagokat vásárolhat a látogató, méghozzá kedvezményes áron; ezen kívül felolvasásokkal kiegészített beszélgetések zajlanak a színház házi színpadán kortárs költőkkel, amelyeket félórás zenés blokkok szakítanak meg.
    Az eseménynek számos kiemelkedő pontja volt, hiszen a már jól ismert Sebő-Jordán-féle József Attila-adaptációk mellett elhangzottak a műfajban évek óta egyre népszerűbbnek számító Misztrál együttes dalai, fellépett Ferenczi György és még sok kiváló muzsikus. Az egyik különösen emlékezetes mozzanat az volt, amikor a Kaláka koncertjére érkező Kányádi Sándor (az ő verseit jó huszonöt éve énekli az együttes) arra kérte a zenészeket, hogy József Attila-verset énekeljenek, mire elhangzott a Születésnapomra. A dal után szót kért Lackfi János, aki addig az est moderátoraként működött közre.
    - Reggel Kalákát hallgattam otthon, és amíg beértem ide Zsámbékról, a következő dolog született a távolsági buszon - mondta, majd felolvasta a Születésnapomra szerkezeti megoldásait használó rögtönzését, amely a Kaláka együttes negyven évét foglalta össze csengő rímekben. Kortárs költő ritkán kap akkora tapsot, amellyel az idézeteket, utalásokat felismerő közönség hálálta meg az élményt.
    Lackfi volt a hőse az est másik érdekes részének is: Lovasi András énekelte az ő verseit.
    - A Hangzó Helikon sorozat szerkesztése közben nagyon sok öltet felmerült - mondta el Gryllus Dániel, a vásár főszervezője, a Hangzó Helikon szerkesztője. - Egy alkalommal ugyanazon az estén léptünk fel a Kispál és a Borzzal a MűPában. Akkor kérdeztem meg Lovasi Andrást, hogy volna-e kedve Lackfi-verseket énekelni. Nem zárkózott el, de a munka nem kezdődött meg. Később maga Lackfi hívta fel a figyelmemet, hogy Pécsett él egy fiatal zeneszerző, Heidl György, aki már komponált zenét több verséhez, ráadásul az általános iskolában Lovasi osztálytársa volt. Akkor végre elkezdhettünk dolgozni.
    A Heidl-Lovasi (gitár és ének) csapathoz harmadiknak beszállt Vedres Csaba énekelni és zongorázni, így egy olyan csapat jött létre, amely a rocktól a jazzen át a kortárs zenéig bármit képes megszólaltatni. A Lackfi-költeményekre írt keserédes harmóniák és dallamok nagy sikert arattak a telt nézőtér előtt.