Majd' hétezer forintot költünk fejenként könyvekre

Irodalom

 

(MTI) - A közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek piaca 2008-ban is megőrizte primátusát, 17,3 milliárdos forgalmával az összforgalom 25,5 százalékát tette ki. Az ismeretterjesztő könyvek pozíciója az elmúlt évben valamelyest romlott, több mint 1 milliárdos, mintegy 6 százalékos forgalom-visszaesést regisztráltak, így az összforgalomból 24,1 százalékban részesedtek. A szépirodalmi művek az elmúlt évben közel 12 milliárd forintos forgalmat könyvelhettek el, a teljes könyvpiac 17,8 százalékát. A szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak, valamint az egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok ágazatában az elmúlt évben is folytatódott a piacvesztés, a teljes kereskedelemből már csak 10,6 százalékkal részesednek.

 
Továbbra is tart a gyermek- és ifjúsági könyvek piaci térnyerése, tavaly 8,6 milliárd forintos bevételt regisztráltak, az összforgalom 12,7 százalékát. A gyermekkönyvekhez hasonlóan bővült a CD-k, a CD-ROM-ok és az új média, a hangoskönyvek piaca: a 2008-as, közel 6 milliárd forintos forgalom az összes 8,9 százalékát jelentette. A bevételek döntő részben az adattárakat rögzítő lemezek eladásából származnak, a hangoskönyvek piaca, jelentős fejlődése ellenére, még nem éri el az összforgalom 1 százalékát sem.
 
2008-ban Magyarországon összesen 16446 nyomtatott mű jelent meg, közel 46 millió példányban. Műfaji, kiadványfajtánkénti megoszlását tekintve a papír alapú kiadványok 88 százalékát teszik ki a könyvek, további 5 százalékát a füzetek, 7 százalékát pedig a zeneművek, kották, térképek és egyéb sokszorosítások.