(MTI) - Ez több területen, például egy közösség csónakkészítési módszereiben is tapasztalható a mindennapi életben. A könyv leírja, hogy a törzsi világban a szellemeket a természet erőit működtető, de az emberekhez közel álló, emberi tulajdonságokkal rendelkező lényeknek gondolták, akiket jóindulatuk megnyerése érdekében ajándékokkal lehet befolyásolni, hogy segítsék a közösséget. Az ajándékok később áldozatokká váltak, s az istenek eltávolodtak az emberek világától és az emberek felfogásában egyre hatalmasabb, mindenható és öntörvényű lényekké váltak.
Szöllős Péter elmondása szerint a szerző, Robert Wright - aki a The New York Times szerkesztőségi vélemények rovatának kolumnistája - a vallást a kultúra fontos részének tekinti. Álláspontja szerint a vallásos nézetek tartalmának változásai éppúgy, mint az istenek tiszteletének formai változatossága szoros kapcsolatban vannak a hozzájuk tartozó emberi közösségek együttélésének leglényegesebb kérdéseivel.
Így például, amint az együttélés változó körülményei szükségessé teszik bizonyos, a közösség számára kívánatos magatartások megerősítését - más magatartásoknak viszont a visszaszorítását -, akkor "a közösség istenének vagy isteneinek tulajdonságai is gyarapodnak az erkölcsi ítélkezés, az igazságtevés és a megtorlás képességével" - tette hozzá.
A törzsi mitológiák majd a vallások (különösen az úgynevezett ábrahámi vallások: azaz a zsidó és a keresztény vallás, valamint az iszlám) keletkezésének történeti áttekintése alapján a szerző azt a következtetést vonja le, hogy a vallások evolúciója abban áll, hogy egyre szélesebb emberi közösségek együttélésében képesek integráló és szabályzó szerepet betölteni.
A globalizáció mindezek fényében új kihívást és növekvő felelősséget jelent korunk vallásai számára, nevezetesen, hogy képesek-e az emberi közösségek integrálására, azaz biztosítani a békés együttélést és együttműködést, illetve az erkölcsi értékek közelítését.
A könyv egyik újszerű vonása a játékelméleti megközelítés használata. A történelmi értelemben sikeres vallások sikerének egyik fontos tényezője a szerző szerint, hogy képesek voltak individuális és közösségi szinten egyaránt biztosítani a "nyertem-nyertünk valamit" érzetét.
A szerző sikeresen találta meg a stiláris egyensúlyt a szaktudományos korrektség és az olvasmányosság igényei között: a könyv a vallások történetében jártas és korunk kérdései iránt érdeklődő olvasótábor számára egyaránt izgalmas olvasmány - állította Szöllős Péter.
Robert Wright két internetes közéleti portál alapítója és állandó közreműködője. A magyarul most megjelent könyve előtt három kötetett írt, amelyeket számos nyelvre fordítottak le. A Nonzero: The Logic of Human Destiny (Nem nullaösszegű játszma - Az emberi sors logikája) című könyvét a Fortune magazin a valaha megjelent 75 legjobb üzleti könyv közé sorolta.