Megkezdődött a Szent István-könyvhét Budapesten

Irodalom

(MTI) - A rendezvényt Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek nyitotta meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, ahol bemutatták a könyvhét idei újdonságait.
   

xviiiszentistvankonyvhet_rozsahuba_spanyiantal_erdopeter_sarbakgabor_d__yt20100510002.jpg
Rózsa Huba, Spányi Antal, Erdő Péter és Sarbak Gábor

Sarbak Gábor, az Apostoli Szentszék magyarországi kiadója, a Szent István Társulat elnöke kiemelte a Stephanus-díj ez évi kitüntetettjeinek köteteit, köztük Farkaslaky Dénes Himnuszok című könyvét, valamint Skrabski Árpád és Kopp Mária munkáját, amelynek címe: A boldogságkeresés útjai és útvesztői a párkapcsolatokban. Előbbi a dallasi ciszterci kolostor tudós apátjának írása, utóbbi pedig arról szól, milyen személyiségvonások teszik alkalmassá a fiatalokat a boldog kapcsolatokra és mit értünk boldogság alatt bibliai értelemben.

   
Szólt Peter Kreef: Angyalok és démonok - Mit tudhatunk róluk? című, szintén a Szent István Társulatnál megjelent könyvéről is, amelyben a filozófus-teológus szerző az egyház hagyományaihoz ragaszkodva, sokszor a humort sem nélkülözve válaszol a feltett kérdésekre. Ugyancsak a társulat adta ki Szendi József nyugalmazott veszprémi érsek Bölcsességre neveljük szívünket és Német László nagybecskereki püspök A teremtett világ igézetében című munkáját.
   
A Don Bosco Kiadótól Sarbak Gábor az olvasók figyelmébe ajánlotta Bruno Ferrero szalézi szerzetes kötetét, amely Valaki még táncol - Apró történetek a lélek számára címmel jelent meg. Rámutatott arra, hogy az idén nagyobb hangsúlyt kaptak a gyermekkönyvek, például a Bencés Kiadó a bencés szerzetesrendet alapító Szent Benedekről állított össze kiadványt, illetve Bibliai állatok címmel is jelent meg egy színes könyv.
   
Rózsa Huba, a Szent István Társulat alelnöke elmondta: a Ferenciek terén kiállító kiadók között a fővárosiakon kívül bemutatkoznak könyves műhelyek Szegedről, Kecskemétről, Pannonhalmáról, Kiskunfélegyházáról is, valamint a határon túlról Erdélyből és a Délvidékről.
   
Mint mondta, a szerzetesrendek kiadói közül jelen van az Agapé, a Don Bosco, a Bencés Kiadó, továbbá a ferencesek és a szaléziak is képviseltetik magukat. A protestánsok közül felsorolta a Kálvin, a Luther és a Harmat kiadót, valamint a Magyar Bibliatársulatot. Szót ejtett a katolikus sajtó kiadóiról is, többek között az Új Emberről, a Vigíliáról, a Vasárnapról és a Keresztény Szóról. A magánkiadók között említette a Kairoszt, az Etalon Film Kiadót, a Zarándok Kiadót és az Éghajlat Könyvkiadót.
   
Rózsa Huba utalt arra, hogy 50 szerző dedikálja a könyvhéten a munkáit, többek között Kopp Mária orvos-pszichológus, Dávid Katalin művészettörténész, Czigány György költő, Szendi József nyugalmazott érsek, Szőnyi Erzsébet zeneszerző, Fabiny Tamás evangélikus püspök, Székely János római katolikus püspök, Kocsis Fülöp görög katolikus püspök, Bolberitz Pál teológia professzor, valamint Osztie Zoltán plébános.