(MTI) - A Magyar Irodalmi Díj ez évi kitüntetettje arról beszélt, hogy a digitalizálódás kora minden elvárással ellentétben a könyvkiadás és -árusítás egyfajta robbanását eredményezte, a könyv reneszánszáról lehet beszélni. Mindez a magyar irodalom, a könyv, a magyar regény sosem tapasztalt áttörésével, népszerűségével, "valós nagy reneszánszával" esik egybe - tette hozzá. Tolnai Ottó azt mondta: miközben mindinkább egyértelművé válik, hogy az új médiumok szinte semmit sem váltanak be az ígéretekből, "visszafelé sülnek el", szinte meglepve tapasztalja, hogy "a pénz, a tőke váratlanul érdekeltté lett a könyvet illetően".
Zentai Péter László, az eseményt rendező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója úgy fogalmazott, Európában is páratlan irodalmi és könyves ünnep ez. Felidézte, hogy 1927-ben Miskolcon, a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesülete választmányi ülésén Supka Géza terjesztette elő a könyvhét megrendezésének gondolatát, amelyet hűségesen követnek. Visszatérve a hagyományhoz, a kortárs magyar irodalom ünnepén csak élő magyar szerző első kiadású alkotása lehet könyvheti mű. Az ötnapos könyves ünnepen 229 kiadó várja az olvasóközönséget; a hivatalos listán 83 könyvműhely - 69 magyarországi és 14 határon túli kiadó - 254 új kiadványa szerepel.
A kiadók az idén Budapesten már két központi helyszínen - a Szent István téren kívül a Vörösmarty-téren - 150 pavilonban kínálják újdonságaikat. Vidéken ötven helyszínen rendeznek különféle könyvheti programokat.
Újdonság, hogy a könyvhéttel párhuzamosan, annak részeként rendezik meg a 4. Gyermekkönyvnapokat, amelyet pénteken Lázár Ervin nyit meg. A gyermekeknek szóló újdonságokat a Vörösmarty téren, a kortárs szépirodalmi és a szépirodalmat is megjelentető társadalomtudományi kiadók köteteit a Szent István téren kínálják.
A könyvhét nyitó napján adták át a Szép Magyar Könyv 2004 verseny elismeréseit és a minőségi könyvesboltok Hermész-díját. A Szép Magyar Könyv versengésben 69 kiadó 14 kiadványa vett részt. Mádl Ferenc köztársasági elnöki különdíját a Corvina Kiadó A holló jegyében című könyve kapta, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök különdíjával a Vertigo Kiadó Magyar Design című albumáért Bojár Iván Andrást jutalmazták.
A kulturális minisztérium különdíját nyerte el Csapody Vera, az Orchideák Csapody Verától című könyv illusztrációiért; Hushit János a Horváth Márton Láz-ul-ások című kötet borítótervéért és Kaszta Mónika A vár című könyvtervéért.
A közönségdíjas a XII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és a Veszprém Városi Művelődési Központ különkiállításának látogatói által leadott szavazatok alapján az Élet a régi Magyarországon című könyv, az Osiris kiadványa lett.