Megnyílt a XIV. Szent István Könyvhét

Irodalom

(MTI) - Az idén teológia kategóriában Angelo Scola bíboros, irodalmi kategóriában Jókai Anna kapta meg a díjat, amelyet 1993-tól olyan szerzőknek ítél a Szent István Társulat és a Stephanus Alapítvány, akik magyar nyelven megjelent műveikben, publikációikban az egyetemes, keresztény-európai kultúra értékrendjét közvetítik.

A mostani díjazottakkal együtt huszonkilencen vehették át a kulturális elismerést. 1998-ban megkapta Joseph Ratzinger bíboros, a mostani XVI. Benedek pápa. A díjazottak sorában szerepel Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, aki 1997-ben egyetemi tanárként részesült a kitüntetésben.

Az idei díjazottak a könyvhéten is szerepelnek: a Szent István Társulat erre az eseményre adta ki Angelo Scola Férfi + Nő, Egy szerelem "súlyos esete" című tanulmányát. Ebben a neves teológus, aki jelenleg az egyik legnépszerűbb egyházi szerző Olaszországban, a szerelem és házasság misztériumáról ír. Az irodalmi Stephanus-díjjal kitüntetett Jókai Annától Bölcsek és pásztorok címmel gyűjtött kötetbe válogatott írásokat a Szent István Társulat.

A keresztény szellemiségű könyvek seregszemléjén több mint nyolcvan újdonsággal jelentkeztek a kiadók. Az ötnapos rendezvényen 32 kiadó összesen csaknem hétezer kötetet mutat be, a hitéleti könyvek mellett megtalálhatók politikai, történeti művek, irodalommal, kultúrával foglalkozó alkotások.

Forrásértékű gyűjteményt ígér a Kálvin János Kiadó, amely a magyarországi református egyház 1956-57-es történetének dokumentumait adja közre. Újabb kötettel bővül Joseph Ratzinger magyarul olvasható műveinek sora: a mostani könyvhétre jelentette meg a Don Bosco Kiadó Értékek az átalakulás idején címmel a bíboros napjaink legfontosabb vallási, társadalmi, politikai kérdésekkel foglalkozó tanulmányait.

Az Új Ember Kiadó Politika és életszentség címmel tette közzé az Európa atyjaként emlegetett Robert Schuman, a boldoggá avatás előtt álló néhai francia politikus életrajzát. A Szent István Könyvhetet tizennegyedik alkalommal rendezi meg a Szent István Társulat, az Apostoli Szentszék hivatalos magyarországi kiadója. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és az ünnepi könyvhét közötti időszakban tartott keresztény könyves seregszemlének kezdettől fogva a budapesti Ferenciek tere ad otthont.

Ez a hagyomány korlátokat szab a bővítésnek. A könyvhéten bemutatkozó kiadók száma gyakorlatilag harmadik éve változatlan, aminek elsősorban az az oka, hogy a belvárosi téren csak huszonegy pavilon felállítását engedélyezi az önkormányzat.

A pavilonok az idén Makovecz Imre által tervezett jurtákat formáznak. Ezekben kapott helyet többek között a katolikus egyházi kiadók közül a Márton Áron Kiadó, a Szent Gellért Kiadó és Nyomda. A szerzetesrendek képviseletében az Agapé Kiadó (ferencesek), a Don Bosco Kiadó (szaléziak), a Bencés Kiadó (bencések) és a Paulus Hungarus Kiadó (domokosok).

A protestáns egyházak részéről a Kálvin János Kiadó (református egyház), a Luther Márton Kiadó (evangélikus egyház) mutatja be kínálatát. Az öt napig tartó rendezvényen jelen van a Magyar Bibliatársulat Alapítvány és a Harmat Kiadó is, valamint számos magánkiadó.