Mérlegen a Czuczor-Fogarasi szótár

Irodalom

A rendezvény egyrészt a 19. század két kiemelkedő, s a magyar nyelvtudományt meghatározó személyisége, Czuczor Gergely és Fogarasi János teljesítménye előtt tiszteleg, másrészt az általuk és az MTA támogatásával létrehozott talán eddigi legnagyobb ?intézményes? munkát, A magyar nyelv szótárát teszi mérlegre: a 19. század óta eltelt időszak tudományosságának, művelődéstörténeti-etimológiai, illetve a mai kor szemiotikai, szemantikai kognitív kutatásai és nemzetközi példák fényében.

 
Czuczor Gergely és Fogarasi János életművét már a keletkezésekor viták övezték. A magyar nyelv szótárának elvi alapjait és munkamódszerét - részben az úgynevezett nyelvmetafizikai irányzatot, valamint a gyökelméletet - a későbbi nyelvtudósok kevésbé tudományosnak, ?naivnak? ítélték, s a magyar nyelvtudomány az elmúlt csaknem másfél évszázadban nem hasznosította az abban lefektetett gondolatokat. Nem nyelvészek sokszor, nyelvészek olykor fölvetették a Czuczor?Fogarasi út tárgyilagos, kritikai felülvizsgálatának, s az abban lévő értékek újra felfedezésének igényét. Ezért is kezdtek hozzá többen, több oldalról a hagyomány feldolgozásának, a szótár teljes, illetve válogatott újrakiadásának.
 

A Czakó Gábor által szervezett Diófa-kör harmadik éve gondolkodik a szótárról, a Czuczor-Fogarasi útról. A Diófa-körben írók, természettudósok, zenészek és persze nyelvészek az együttgondolkodás szándékával mondják el egymásnak, s az emlékkonferencia keretében a nagyobb közönségnek is véleményüket; s a magyar nyelvtudományban alaposan végig nem kutatott, meg nem vitatott kérdéseket is boncolgatnak. A kör tagjai nem titkolják, hogy olyan gondolatokat találtak, amelyek hasznosíthatók lehetnek a magyar nyelv múltjának, jelenének jobb megértésében, illetve anyanyelvünk alkotó továbbfejlesztésének, végső soron megmaradásának elősegítésében is.

 
A konferenciát a szervezők a nyelvi-nyelvészeti útkeresés egyik állomásának tekintik. Gondolataikat a megbeszélés, a termékeny vita, az útkeresés szándéka ösztönzi.
 
A Schmitt Pál köztársasági elnök fővédnökségével megvalósuló konferencia teljes anyagát az Életünk című szombathelyi folyóirat közli.