NAPSUGÁR, SZIVÁRVÁNY (Erdélyi gyereklapok)

Egyéb

Erdélyi gyermekirodalmi folyóiratok

A NAPSUGÁR első száma 1957 januárjában jelent meg Asztalos István író, alapító főszerkesztő irányításával.
Alapító tagok voltak Bajor Andor, Fodor Sándor, Méhes György, Hervay Gizella, Tamás Mária írók, költők, Soó Zöld Margit és Kádár Tibor képzőművészek.
Az elmúlt 42 év alatt a lap szerkesztő voltak Kányádi Sándor, Lászlóffy Aladár, Farkas János, Bálint Tibor, Jánky Béla, Koppándi Ágnes, Kádár János, Németi Rudolf, Tar Károly, Murádin Jeno, Venczel János, Zsigmond Emese, Müller Kati.

Külsőmunkatársként dolgoztak Szilágyi Domokos, Veress Zoltán, Süto András, Palocsay Zsigmond, Lászlóffy Csaba, Marton Lili, Majtényi Erik.
Mai szerzőink között szerepel még: Kovács András Ferenc, Visky András, Egyed Emese, Szántai János, Jancsik Pál, Cseh Katalin, Mészely József.
Egykori és mai képzőművész munkatársaink közül is felsorolunk néhányat: Bene József, Andrási Zoltán, Cseh Gusztáv, Feszt László, Rusz Lívia, Árkossy István, Kopacz Mária, Unipan Helga, Deák Ferenc, ifj. Feszt László, Forró Ágnes, Székely Géza.

1980 januárjában a NAPSUGÁR szerkesztősége az óvodások számára is lapot indított A HAZA SÓLYMAI címmel. A képes irodalmi gyermeklap jelleget változatlanul megőrizve ezt a diktatúra által ránk kényszerített nevet 1989 decemberétől az eredetileg is javasolt SZIVÁRVÁNY-ra változtattuk. A szerkesztőség célja a kezdetektől máig lényegében változatlan: az alapvető emberi értékek, a nemzeti önazonosság-tudat és a magyarság történelmi, művelődési hagyományainak szellemében akarjuk nevelni a gyermekeket. A célkitűzés azonos, csak az változott, hogy 1989 decembere óta szerzőinknek már nem kell "madárnyelven" beszélniük, ha hitünkről, történelmünkről, erdélyi magyarságunk sorsáról írnak. Tetszetős külsővel, igényes nyomdai kivitelezéssel - 1995 januárjától fényezett karton borítóval - , igyekszünk "piacossá" tenni a lapot, de nem engedjük, hogy a piaci érdek, az igénytelen szórakoztatás a tartalmi vagy grafikai minőség rovására teret nyerjen lapjainban.

Ami jogi helyzetünket illeti, 1989 decemberéig a Román Kommunista Párt gyermekszervezete, a Pionírtanács adta ki lapjainkat. Ez tartalmilag szigorú cenzúrát jelentett - amelyet azonban legjobb alkotóink a sorok közé rejtett lázadás remek példáival játszottak ki - , anyagi szempontból viszont biztosított volt gyermeklapjaink folyamatos megjelenése. 1990 óta a Pionírtanácstól a Román Nemzeti Kiadó vette át lapjaink kiadói jogát. E nacionalista, állami kiadó szándéka az volt, hogy a tulajdonjogot fenntartva, az anyagi támogatást teljességgel megvonva, a terjesztést szándékosan akadályozva annyi más magyar lap után a NAPSUGÁR-t és a SZIVÁRVÁNY-t is zátonyra futtassa. Ez csak azért nem sikerült, mert az 1991-ben alakult NAPSUGÁR Kft átvette a két gyermeklap terjesztését és fokozatosan az adminisztrálását is. 1996 júliusában sikerült megvásárolni a Román Nemzeti Kiadótól lapjaink kiadói jogát. 1998 nyarán pedig a Napsugár Kft.-t alapítványi tulajdonba helyeztük. Saját terjesztőhálózatunk kiépítésével sikerült nemcsak megmentenünk folyóiratainkat, hanem elérnünk a NAPSUGÁR 42 éves történetének legnagyobb példányszámát, az 53.000-t. Ez messze a legnagyobb példányszám a romániai magyar sajtóban, de a folyóiratok közt magyarországi viszonylatban is elsők vagyunk. Mindezt úgy, hogy a színvonalat nem áldoztuk fel az eladhatóság oltárán. Amikor ezt a példányszámot értékeljük, figyelembe kell vennünk, hogy a gyereklétszám 1990 óta évrol évre jelentosen csökken, s a hazai magyar lakosság az ország népével együtt egyre szegényebb. A szigorú piaci törvények felemésztették jónéhány régi és új sajtótermékünket. A Dolgozó Nő 101.000 példányról sorvadt a megsemmisülésbe, az Új Életet Süto András személyes tekintélye, egy ajándékba kapott nyomda, egy saját Kft. és többszöri tartalmi metamorfózis sem mentette meg a megszűnéstől.

A Napsugárnak is voltak válságos pillanatai, mégis itt vagyunk. 42 év óta egyetlen lapszám sem maradt ki. Időszakonként műsorfüzetet és vakációs Napsit jelentetünk meg. Havonta 1000 olvasói levelet kapunk, évente többszáz jutalmat küldünk pályázataink győzteseinek. Hatodik éve ingyen táborozással jutalmazzuk legjobb terjesztőinket és olvasóinkat. Többszáz óvónő és tanítónő volt a vendége eddig öt alkalommal megrendezett, rangos magyarországi előadókat bemutató módszertani napjainknak. 45 pedagógus vett részt magyarországi továbbképzésen a Napsugár meghívottjaként. Szoros cserekapcsolatot alakítottunk ki a régió magyar gyermeklapjaival. Részben életrehívói, szerkesztői és terjesztői voltunk a három évfolyamot megért Kárpát-medencei magyar gyermeklapnak, a Barangolónak. Évente könyvadományokkal támogatjuk iskoláink rendezvényeit, tanévvégi jutalomosztását, sok-sok helyi és országos vetélkedőt. Lapjaink szellemisége hazai, anyaországi, felvidéki és nyugati magyar szerzőket vonzott hozzánk. Azóta többkötetes fiatal szerzők indultak hasábjainkon, s írnak havonta örömmel nekünk. A Napsugár jelen van a hazai magyar gyermekkultúrában, számít ránk a tanügy, és tényezőként tart számon a sajtó.

A 42 éves NAPSUGÁR és a 19 éves SZIVÁRVÁNY a kommersz gyermekmagazinok özönében őrzi irodalmi jellegét. Élni akar, és élni fog mindaddig, amíg mellette áll sok ezer gyermekolvasó és sok száz pedagógus, szülő.