Nemecsek apokalipszise

Irodalom

A Városi Emlékezet Térképei Európában nevet kapta az a Bukarestből indult kezdeményezés, melynek keretében hét európai város - Budapest és Bukarest mellett Athén, Arles, Lodz, Zaragoza és az olaszországi Potenza - fiatal kutatói tesznek kísérletet arra, hogy újraaktiválják városaik kulturális emlékezetét. Mert míg egy olvasottabb budapestinek nem okoz nehézséget beazonosítani az egykori Japán kávéház helyszínét, tudja, mit szokás szavalni a Nemzeti Múzeum előtt, és sejti, melyik fürdőnkbe mikor és miért érdemes látogatni (illetve mikor nem ajánlott), addig speciális érdeklődését kielégítő bédekker nélkül ugyanez a művelt koponya tökéletesen elveszettnek érezheti magát bármelyik más európai varosban. S igaz ez fordítva is: turista legyen a talpán, aki rövid látogatása alatt kiismeri magát fővárosunk sűrű kulturális közegében.
Bár a tavaly ősszel indult URME-program (Urban Remembrance and Memory of Europe) egyelőre közös kutatómunkát, szubjektív útvonaltérképek és tanulmányok közzétételét tartalmazza, az alapötlet gellert kapott Budapesten: a program hazai résztvevői felismerték, hogy a város- és irodalomtörténeti jelentőségű helyszíneken körbekalauzoló, virtuálisan is közzétehető kulturális várostérképnek nemcsak a turizmusban, hanem az oktatásban is van jövője. S hogy fővárosunk kulturális szempontú feltérképezése nemcsak jó alapötlet, hanem a meglévő szellemi tőkét újszerűen alkalmazó metodika is egyben.
"Tisztában vagyunk vele, hogy egyelőre csak a felszínt kapargatjuk" - nyugtat meg az URME budapesti sajtótájékoztatója után Bíró Dániel, a hazai társszervezésért felelős Laterna Magica Kulturális Szolgáltató Bt. kreatív igazgatója. Az URME-program összesen körülbelül 70 millió forintos költségvetéséből a partnervárosok körbelátogatása, a külföldi kutatók fogadása, valamint a résztvevők tanulmányainak közzététele mellett egyelőre "csak" egy honlap beindítására futja. Kezdetnek persze ez sem kevés: a nemrég vendégül látott hat európai kutatónak a hazai szervezők egy körülbelül 150 helyszínt tartalmazó kulturális várostérképet szerkesztettek, amely - amellett, hogy szembesítette őket a feladat nagyságával - már önmagában komoly szervező- és kutatómunkát igényelt. "Kerületekre osztottuk a belvárost, és hat különböző, két-három óra alatt gyalog végigjárható útvonalat állítottunk össze, amelyek valóságos és virtuális helyszíneket is tartalmaznak" - osztja meg velem a részleteket Dr. Széchenyi Ágnes irodalomtörténész, a hazai kutatók egyike. A kedvelt turistalátványosságok, múzeumok, ismert művészeink egykori lakhelyei és törzshelyei mellett a fiatal kutatók ellátogattak például a Füvészkertbe is, ahol Molnár Ferenc megmártotta Nemecsekét a jeges vízben. A Pál utcai fiúk ugyanis szinte minden résztvevő országban kötelező olvasmány, s mint olyan, a Füvészkert is kötelező kűr egy literátus látogatónak.

karpatia.jpg
A térképen lesz a Ferenciek terén álló Kárpátia étterem, ahol Esterházy Péter Harmonia Caelestis című kötetének egy epizódja játszódik
Igaz, a hazai kutatók jeges víz helyett egy emeltszintű történelem-magyar érettségi információ-áradatában mártották meg vendégeiket, akik előzetesen - bevallottan - keveset tudtak hazánkról. Nem véletlen, hogy Skiada Virginia, a program görög résztvevője "apokaliptikus" élményről számolt be a sajtótájékoztatón. A legnagyobb hatással különben a főváros underground kultúrája volt a fiatal kutatókra, a szervezők ugyanis kiemelték: nem kizárólag a kanonizált emlékhelyeket kívánták számba venni. Adrian Majuru, a román résztvevő a Petőfi Irodalmi Múzeum dzsessztörténeti kiállítását emelte ki a látottak közül, az olasz Lagrotta Silvanára fürdőkultúránk és a Központi Szabó Ervin Könyvtár hangulata tette a legmélyebb benyomást, a lengyel Urszula Polec pedig a zsidónegyed és a West Balkán emlékét viszi haza.
Benyomásaik alapján (a román "urme" szó lábnyomot jelent) őszre "olvasható, és nem akadémikus" tanulmányokat írnak a kutatók, és összeállítják saját kulturális útvonalterveiket a résztvevő városokról, melyek egy közös antológiában látnak majd napvilágot. Ám ha a kezdeményezés nem akad meg a mostani, kísérleti fázisban, Budapest többet is profitálhat az URME alapötletéből: város- és irodalomtörténetünk emlékhelyeit összegyűjtve elkészülhet fővárosunk kulturális várostérképe.