Szalay Károly író, publicista, irodalomtörténész nyolcvanadik születésnapja alkalmából május 8-án számos tisztelő és barát gyűlt össze a Magyar Írószövetség klubjában. Az író eddigi munkáinak jelentős részében foglalkozott a komikum, humor témájával, nevéhez olyan kötetek fűződnek, mint a Chaplin-, illetve Karinthy-monográfia, vagy a Szerelmes éveink és a Párhuzamos Viszonyok című regények.
Az ünnepi estét Győrffy Gergely hegedűművész Szalay Károly Arcok törött tükörben című műve által ihletett darabja nyitotta, amelyet a művész maga prezentált az egybegyűlt ünneplőseregnek. Az est folyamán nem hagyományos ajándékok, hanem barátok, munkatársak, tanítványok egyedi meglepetései, beszédei követték egymást. Vasy Géza, a Magyar Írószövetség elnöke elmondta: Szalay Károly nemzedéke nem "ágyban, párnák közt", hanem aktívan munkálkodva tölti idejét. Az elnök az ünnepelt sokoldalúságát emelte ki, hiszen bevallása szerint mindig is irigyelte azokat, akik több lábon állnak. Jókai Anna levélben üzent: írásában egyebek mellett Szalay Károly részrehajlás nélküli igazságérzetét, és azt az őszinte érdeklődést emelte ki, amivel barátai felé fordul. Szakonyi Károly író e barátok egyikeként kedélyesen számolt be arról, hogy nevük hasonlósága miatt gyakran tévesztik össze őket, de nem bánja, hiszen ez olyasvalakivel történik, akit nagyon becsül.
A tanítványok képviseletében Borbély László író köszöntötte egykori tanárát. Elmondása szerint Szalay Károly két dologból nem engedett: ne dohányozzanak, és legalább egy idegen nyelvet tanuljanak meg tisztességesen. "Ő valóban igazi pedagogos: megérint valamit a diákokban, elevenné tesz, ablakot nyit egy mű, egy elemzés által" - mondta. "Soha nem volt unalmas: ordított, de ezért szerettük" - tette hozzá mosolyogva. Az ünnepelt elárulta: eredetileg festőnek készült, de mivel az nem lehetett, inkább szépírói babérokra tört. Élete egyik legmeghatározóbb alakjaként Kassák Lajost nevezte meg, akivel személyes kapcsolatban volt, illetve hangsúlyozta, hogy politikai pamfletjeiben Arkhilokosz nyomdokait követi, aki a humorral ölni is képes volt.
Az est folyamán Sándor György humoralista és Széles Klára irodalomtörténész is elmondta jókívánságait, majd az ünnepelt egyik legkedvesebb zeneszerzője, Wagner szerzeménye csendült fel Máry SzabóEszter dalénekes tolmácsolásában.