(MTI) - Ebben az évben ünnepli félszázadik születésnapját a Magyar Posta első szolgáltatásai között induló telefonos mese szolgálat; a kezdetekről és az azóta eltelt öt évtizedről Liska Dénes szerkesztő-rendező emlékezett az MTI kérésére.
"Halló, halló gyerekek! Itt a telefonos meseszolgálat!" - 1956. április 15-én is így szólította meg a mesemondó a kis hallgatókat, akárcsak manapság. Elsőként Kolozsvári Grandpierre Emil Mátyás király felesége című meséjét hallgathatták a gyerekek Komlós Juci tolmácsolásában. A szolgáltatás akkori ára hatvan fillér volt.
A meseszolgálat sorsát mindmáig szívügyének érző Liska Dénes elmondta: az '50-es, '60-as években a legnevesebb színészeket sikerült mikrofon mögé ültetni, a "drótmesét" - többek között - Ruttkai Éva, Darvas Iván, Ladányi Ferenc, Gábor Miklós és Szemes Mari mondta a gyermekeknek és a gyermeklelkű felnőtteknek. A telefon segítségével bensőségesebb kapcsolat születik meg a mesélő és hallgatója között; a gyerekek arra vágynak, hogy személyesen nekik meséljen valaki.
Liska Dénes leginkább a klasszikus népmeséket válogatja műsorába. Napjainkban is elsőbbséget élveznek Benedek Elek, a Grimm testvérek és Andersen történetei. Az elmúlt ötven évben 10 ezer mesefelvételt készített Liska Dénes.
Az érdeklődés viszont az utóbbi időben érezhetően csökkent - mondta a szerkesztő. A "drótmese" szolgálatot fénykorában havonta 50 ezren tárcsázták. A Magyar Telekom jóvoltából hallható mesék hívásának feltételei ugyanazok, mint kezdetben, vagyis a mindenkori helyi hívás fejében tárcsázható a szolgálat. Ha valaki ezekben a napokban tárcsázza a 3171-888 telefonszámot, a jubileum alkalmából az ötven évvel ezelőtt mondott meséket hallgathatja meg, ma Kolozsvári Grandpierre Emil: "A szabó és a két óriás" című meséje szórakoztatja a gyerekeket.
A telefonos meseszolgálat archívumából 2000-ben Drótmesék címmel könyv és CD is megjelent a Szabad Tér Kiadó gondozásában.