'Parma fidei - a hit pajzsa'' díj átadása a Vigadóban

Kultpol

A díj
Placid atya nem mindennapi életetutat járt be Pannonhalmától az oroszországi gulágig, ahol tíz évet töltött. Aki ezt képes túlélni, az mindent túlél - mondta a laudátor -, és ismeri a hétköznapi hősiesség titkát: nem panaszkodni, nem sajnálni önmagunkat és örülni az apró dolgoknak. Tenni a magunk dolgát, hitünk és lelkiismeretünk szerint, és próbatétel idején nem engedni az elveinkből.
Szeretem a hétköznapi hősöket, mert követhetők - tette hozzá Bolberitz Pál. Ilyen hős kapta az idei "A hazámért - hitemért" kitüntetést, amelyet Mádl Dalma asszony, a Köztársasági Elnök Úr felesége adott át.
Az oklevél átadása
Aztán megszólalt maga az ünnepelt, a 87 éves Placid atya, aki mosolyt és derűt varázsolt a hallgatók arcára. Olyan jóízűen és fordulatosan beszélt, hogy elhallgattuk volna napestig.
Gyurkovics Tibor, Dr Bolberitz Pál, Mádl Dalma és Dr. Olofsson Placid
Pedig csak egy rövid történetet mesélt el arról, hogy soha ilyen ünneplésben nem volt része változatos élete során. Egyszer ugyan majdnem megkapta a vörös csillagot, amikor a gulagról való hazatérése után segédmunkásként helyezkedett el egy fűrészüzemben, és sztahanovista élmunkás lett, de aztán meglátták prédikálni a Szent Imre templomban és így mégsem kapott kitüntetést.
Gyurkovics Tibor és Dr Bolberitz Pál
Ezt a belső derűt emelte ki Gyurkovics Tibor is, aki köszöntőjében arról szólt, hogy az emberi szenvedés kegyelmi állapot, és a szenvedés a derű iskolája. Azt köszönte meg az ünnepeltnek, hogy ilyen erősen képviseli ezt az igazságot.

Horváth Béla bevezető szavai után stílusosan a mai generáció köszöntötte a 87 éves paptanárt: az Egyetemi Katolikus Gimnázium növendékei mondták el József Attila, Sinka István verseit és Márai Sándor prózáját, valamint a Szent István Zeneművészeti Szakközépiskolai diákjai adták elő Bartók Béla és Petrovics Emil zenéjét.

Fotó: Kadelka László