Petőcz András: Szigorúan egy hónap könyvei

Egyéb

1. Restif de La Bretonne: Anti-Justine
2. Antoine de Saint-Exupéry: Éjszakai repülés
3. Thomas Mann: Napló 1940-1955
4. Alejo Carpentier: A dolgok kezdete
5. Kecskeméti György: Philippos és Demosthenes
6. Gerald Durrell: A susogó táj
7. Szilágyi Gyula: Melegfront
8. Arthur Koestler: A dajkabéka esete - A vak véletlen gyökerei
9. Corinne Ullrich: Jimi Hendrix
10. Eve Ensler: A vagina monológok

(Szigorúan az utóbbi egy hónapban [január] megjelent könyvekből)

1. Restif de La Bretonne: Anti-Justine

Restif de la Bretonne hírhedt regényében arra vállalkozott, hogy megalkotja De Sade márki Justine-jének ellenművét: egy olyan erotikus enciklopédiát, amely szintén érzékletesen és nyíltan vezeti be az olvasót a szerelmi gyönyörökbe, de közben megkíméli a de sade-i képzelet minden kegyetlenségétől. A szerző eszménye az egészséges szabadosság: gyönyört és élvezetet, minden elképzelhető kéjmámort a végtelenségig, szenvedés nélkül. A főszereplő kiterjedt nőrokonságát - húgát, nővérét, lányait stb. - a legnagyobb gondossággal vezeti be a szerelem művészetébe, hogy aztán a legképtelenebb kalandokat éljék meg szeretőik sűrűn váltakozó hadának oldalán (és másutt is persze). A mű kétszáz éves. Kétségtelenül az erotikus irodalom klasszikus alkotása.

2. Antoine de Saint-Exupéry: Éjszakai repülés

A kis herceg írója 1900-ban született Lyonban, arisztokrata családban. 1944-ben tűnt el Korzika fölött, később derült ki, hogy felderítőgépét lelőtték a németek. Élete is, halála is legenda lett. Négy regénye repülésről és repülőkről szól. Nem lehet nem szeretni ezt a prózát. Aki Antoine de Saint-Exupéry-t "egy könyves írónak" nevezi, és csak a klasszikussá lett meseregényt ismeri, nem tud eleget erről a nagyon érzékeny, nagyon nagy tehetségű íróról. Ezek a regények (a Déli futárgép, az Éjszakai repülés, Az ember földje, A hadirepülő) igazi olvasmányok, olyan munkák, amelyeket bármikor elő lehet venni, pihenésképpen is, "okulásra" is.

3. Thomas Mann : Napló 1940-1955

Thomas Mann naplójegyzetei nyilvánvalóan izgalmasak, hiszen az elborzasztó XX. század talán legszörnyűbb 15 évéről íródtak. Thomas Mann egyszerre őszinte magánember, aki vonzalmairól meglehetősen egyértelműen beszél, de ugyanakkor "fehérek közt európai" is, akinek meglátásai elgondolkodtatóak. Hihetetlenül érdekes, amit a kialakuló két pólusú világrendről ír, és ahogy abban a kommunista diktatúrát bemutatja.

4. Alejo Carpentier: A dolgok kezdete

A francia-breton apa és orosz származású anya gyermekeként 1904-ben született, és 1980-ban elhunyt kubai íróban, aki élete nagy részét - a 20-as évek végén a szürrealisták társaként, később pedig kubai diplomataként - Párizsban töltötte, egy enciklopédikus műveltségű európai és egy ízig-vérig karibi ember van jelen. Csodálatos és ironikus világ, amit megmutat, könyve, amely az eddigi legteljesebb magyar nyelvű válogatás, arról tudósít, hogy kezdet és vég nem különbözik, hogy minden örök körforgásban van jelen.

5. Kecskeméti György: Philippos és Demosthenes

Különleges kötet Kecskeméti Györgynek, a Pester Lloyd egykori újságírójának, majd felelős szerkesztőjének a könyve. Kecskeméti a két világháború közötti szellemi élet egyik fontos alakja volt, aki 1944-ben lett áldozata a holokausztnak. Igazi liberális gondolkodó, aki egyéniségével és sajátos szerepével fontos kapocs volt a magyar és az európai szellemi élet kiválóságai között. Könyve két részből áll: az első része tanulmánysorozat, a második két drámát tartalmaz. A tanulmánysorozat nagyobb lélegzetű elemző írásokkal indul, a népi irodalom irányzatáról és társadalmi szerepéről, a kollektivitás és individualitás, valamint a korabeli, az ő szóhasználatával "mai" magyar szellem összefüggéseiről. Kortörténeti jegyzetei, amelyek a civilizáció és kultúra fogalmi különbségéről, a középosztály és a vajúdó világ korabeli összefüggéseiről, a történelmi haladás fogalmáról, az új magyar szellem és Babits gondolatvilágáról, a közép-európai szellemi együttműködés és a nemzeti kisebbségek együttműködéséről vagy épp Nietzsche és a fajelmélet kapcsolatáról szólnak, napjainkban is aktuálisak.

6. Gerald Durrell: A susogó táj

Minden Gerald Durrell-könyv jó. Ez az alaptétel. Idézet: "- Elég! - förmedt rá Helmuth. - Épp eleget hallottunk. Beállít magához egy idegen, hogy a segítségére legyen, hogy pénzt adjon a vacak papagájáért. S erre maga mit csinál? Megpróbálja becsapni, azt állítva, hogy a papagáj be-szél.
- De hisz beszél - nyögte ki a nő.
- Igen, de miket? - sziszegte Helmuth. Teljes hosszában kiegyenesedve ordította: - Azt vágja ennek a jószívű, kedves senornak az arcába, hogy kurafi! Most, hogy a senor hallotta, micsoda ocsmányságokra tanította maga ezt a madarat, szerintem meg sem akarja venni - folytatta Helmuth. - Szerintem most már ötven pesót sem ígér egy olyan madárért, amely nemcsak őt, de az édesanyját is vérig sértette."
Hamisítatlan humor.
Ez Gerald Durrell.

7. Szilágyi Gyula: Melegfront

Szilágyi Gyula könyve homoszexuális kapcsolatokról, párkapcsolatokról szól. Túl azon, hogy érdekes riportkönyv, amely a mai magyar valóságot is megjeleníti, a könyvnek nagyon fontos érdeme még, hogy a szerző tud írni. Egészen egyszerűen egy jól megírt novelláskötetre emlékeztet ez a könyv, olyan műre, amit akár fikcióként is olvashatunk. Szilágyi Gyula az utóbbi időben bestseller-szerző lett. Ez azonban nem von le értékéből, bár nem is tesz hozzá. Ez a könyv viszont, túl azon, hogy szintén bestseller lesz, gondolkodtat is, és elgondolkodtat is.

8. Arthur Koestler: A dajkabéka esete - A vak véletlen gyökerei

A két különálló munka hamisítatlan Koestler-mű. Az első, A dajkabéka esete Paul Kammerernek, a XX. század elején Bécsben tevékenykedett kiemelkedő zoológusnak állít emléket. Kammerer kísérletei a dajkabéka párzóbütykeivel annak idején nagy tudományos és sajtóvisszhangot keltettek. Ez az alapja a műnek. Koestler valóságos történelmi-tudományos krimivé kerekíti ezt a történetet: miközben aprólékosan rekonstruálja az eseményeket, a tőle megszokott tárgyilagossággal járja körül azt az ingoványos területet, ahol a régmúlt vagy nem is olyan régmúlt tudománya a felületes ítélkező szemében tudománytalansággá, sőt sarlatánsággá hitványul.
A vak véletlen gyökerei-ben Koestler az ESP (extra-sensory perception - érzékek fölötti vagy azokon túli észlelés) jelenségeivel, illetve a parapszichológiával foglalkozik.
Koestler sokoldalú tehetség volt. Ez a könyv végre ezt a sokoldalúságot is bizonyítja.

9. Corinne Ullrich: Jimi Hendrix

Jimi Hendrix (1942-1970), a "gitárkirály", a rockzene egyik legnagyobb egyénisége már életében legendává vált. Nevezetes fesztiválok hőseként, ragyogó lemezek alkotójaként, nagyszerű világsikerek komponistájaként és előadójaként, bámulatos gitárvirtuózként és énekesként neve az egész világon fogalommá lett, s bár halála óta több mint harminc év telt el, alakja még most is ott él sokak szívében. De nem csupán sikerek, hanem tragikus fordulatok is jellemezték ezt a bámulatos pályát: sivár gyermekkor, majd sztárként a pénzsóvár üzleti világ kíméletlensége, a kábítószerfüggés és az ettől való kétségbeesett szabadulás, végül a döbbenetes körülmények között bekövetkező halál - mindez szintén osztályrészül jutott a mindössze 28 évet élt Jimmi Hendrixnek.

10. Eve Ensler: A vagina monológok

"Elhatároztam, hogy beszélni fogok a nőkkel a vaginájukról, hogy vagina-interjúkat készítek. Ezekből lettek a vagina-monológok. Több mint kétszáz nővel készítettem interjút. Beszéltem idős nőkkel, fiatal nőkkel, férjezett nőkkel, egyedülálló nőkkel, leszbikusokkal, egyetemi professzorokkal, színésznőkkel, üzletasz-szonyokkal, kurvákkal, fekete bőrű nőkkel, spanyol nőkkel, ázsiai nőkkel és amerikai nőkkel, indián nőkkel, fehér nőkkel, zsidó nőkkel. Az elején nehezen ment. A nők nem akartak erről a témáról beszélni, szemérmesek voltak. De ha egyszer belekezdtek, le sem lehetett többé állítani őket. A nők maguknak sem vallják be, de imádnak a vaginájukról beszélni. Izgatja őket a dolog, talán pont azért, mert eddig még soha senki nem kérdezte őket erről." Mindez részlet a könyvből. Bosszantó könyv. Hadd legyen itt a toplistán. Kicsit mulatságos, kicsit gusztustalan, kicsit furcsa. Ilyen könyvek is kellenek.