Petőcz és Édeske a Bárkában

Irodalom

Az AEGON Magyarország Zrt. és a Bárka Színház együtt-működésében 2006 szeptemberében indult a Képzett társítások - AEGON-estek a Bárkában című sorozat, amelynek keretében a magyar művészeti élet kiválóságai voltak már Alföldi Róbert vendégei. Január 18-án Alföldi Róbert az egyik legnevesebb magyar képzőművésszel, Haraszty Istvánnal (Édeske) és egy költőből lett prózaíróval, Petőcz Andrással beszélget.

 
A 2007-es év szezonzáró, novemberi beszélgetésén Nádas Péter író és a 65 éves szobrászművész, Jovánovics György volt Alföldi Róbert vendége, ahogyan erről a kultura.hu is beszámolt. A mostani meghívottak a fenyegetettség megélésének művészi attitűdjeit ábrázolják különbözőképpen műveiken. Miközben Haraszty István munkáiban erősen jelen volt már a hetvenes évektől a rendszerrel szembeni kritikája, ugyanakkor az a világ, amelyre évtizedeken át sajátos iróniával, szellemesen reagált, az mára elmúlt, ugyanakkor Petőcz András új könyvében, az Idegenek című regényben nagyon is mai a fenyegetettség, a kiszolgáltatottság, a terror veszélye.
 
Az eredetileg gép- és díszműlatakatos Haraszty István (Édeske) első mobil szobrát (Körök) 1967-ben készíti. A Hathúszas gyors című, 1970-es alkotása már jól érzékelteti munkáinak egyik jellegzetes vonását, a rendszerrel szembeli kritikáját és iróniáját. Itt jelenik meg először későbbi fő műveinek jellegzetes eleme, az acélgolyókkal működő acél-bronz sínrendszer. Az új anyagokra és technológiákra fogékony művész a 60-as, 70-es évek fordulóján áttér a fémingákról a plexi mobilok készítésére. Az 1972-es kiállítását a cenzorok betiltják. Számos egyéb rangos elismerés mellett a művész 2000-ben átvehette a Kossuth-díjat.
Petőcz András a jelenlét folyóirat egykori szerkesztője költőként indult művészi pályáján és a 80-as években csatlakozott a párizsi avantgárd köréhez. 1986-88-ban több franciaországi rendezvényen is fellépett. Ám a Kassák- és József Attila-díjas író, 1988-ban az Egyesült Államokbeli Iowában töltött három hónapos írószeminárium során a próza felé fordult. Megírta A napsütötte sávban című prózaverskötetét, majd novellákat publikál Egykor volt házibarátaink címmel. Ezt követte két regény, A születésnap 2006-ban, majd 2007-ben az Idegenek.
 
A beszélgetésre, felolvasásra, olykor képek bemutatására és vetítésre épülő esteken mindig hangsúlyos a zene is, olyan zenészek játszanak, akik kreatív módon reagálnak mindarra, ami az esten elhangzik vagy látható. Ezúttal ismét a hazai dzsesszélet két kiválósága játszik: Dés András és Fekete-Kovács Kornél.