A pókháló

Egyéb

Késő este érkeztem haza. Fáradtan, unottan, talán kissé ingerülten is. Amikor elindultam otthonról, még meleg volt a levegő, de hamarosan rákezdett az eső. Átázott a cipőm, és homlokomon éreztem, amint megcsapott a hideg. Kövéren lihegtem az enyhén emelkedő utcán, a hűvös szél ellenére izzadtam, és rám fagytak a verejtékcseppek. Ráadásul a bejárat előtt, a bukszusbokor és a telefonlégvezeték között egy csíkos pók hálót font. Nem vettem észre, csak amikor az egyik lépésnél az arcomra tapadt. Ijedten hőköltem vissza. Rusnya állat, borzadtam el a látványtól. Nyolc lábával kapálódzott a szétszakadt szövet szálai között.
Fürdés nélkül feküdtem ágyba. Majd reggel rendbeszedem magam, gondoltam. Nehéz napom volt. Végre elkészültem a munkámmal, amelyen hetek óta dolgoztam.
Másnap fontos telefonhívást vártam - fontosat? -, hogy talán fölhív az a nő, akivel a legutóbbi kongresszuson futottam össze. Zsuzsának hívják, izgatóan telt az alakja, és epekedő szemei vannak. Gondoltam, ezen a napon fölhív, vagy soha se már. Rápillantottam az órámra: tíz óra múlt öt perccel.
Ezért pontosan tudom, hogy alig másfél óra telt el, amikor a szerkesztő megállt a szobám ajtajában, topogott, olyan mozdulatot tett, mint akinek vakaródzni támadt kedve, talán éppen a hátsó fele viszket, azután sokatmondóan fölfelé mutatott: - Telefon érkezett... onnan, hogy erről a témáról ne jelenjen meg semmiféle írás a lapunkban. Miket beszélsz? - fordultam a szerkesztőhöz, de olyan savanyú arcot vágott, hogy megsajnáltam. Idegesen legyintettem: - Nem érdekes, lassan úgyis mindenről le kell mondanunk!
Mindenesetre magas személyiség, aki fölhívta figyelmemet, hogy kényes a téma... igyekezett a szerkesztő csillapítani ingerültségemet, s nem értette fölszakadó nevetésemet.
Letiltják a riportomat, ugyan mi ez ahhoz képest, hogy Zsuzsa nem telefonált. Láttam, amint végigomlott rajta a pasztellszínű ruha, nyakában könnyű sálat viselt, és a szeme olyan volt, mint egy ártatlan áldozaté.
Diktatúra - dobtam hanyag mozdulattal a kezemben lévő iratcsomót az asztalra. Hintáztam a széken, lenn az utcán még az idegenforgalmi szezon végén is koszlott a tömeg a belváros felé.
Aztán kirúgtam magam alól a széket, az eresztékek már korábban meglazultak, a baloldali karfa mint egy szerencsétlen szóvirág, úgy kornyadozott.
Ki az a gazember, az a spion, az a besúgó pondró, aki jelentett a készülő munkámról, hogy így akadályozza meg az igazság elmondását? Áruló van köztünk!
Vajon melyikük lehetett, csattogott figyelmem a szerkesztőség egyik tagjáról a másikra. A cigarettás, nyúlt pofájú, róla is el tudtam képzelni, de a másikról is, aki nőiesen riszálja járás közben a csípőjét, és úgy szól bele a telefonba, mint egy kiöregedett konzumnő, s szemüvege mögül sipás-okoskodóan tekinget körbe. Gyűlölöm valamennyit, forgolódtam az ágyban, és nem jött álom a szememre.
Másnap este arcomba tapast a pókszövet. Öristen, futott végig rajtam a hideg, és vadul ugrottam hátra: a pók még az orromba kerülhetett volna. A háló vastagabb és nagyobb volt, mint előző este.
Megint nem maradt erőm tisztálkodni. Reggel elfelejtettem bekapcsolni a fűtést, nyirkos, dohos, súlyos levegő lepte meg a tüdőmet. Dideregtem a pokróc alatt, Zsuzsát elsodorta az idő, vagy inkább valamelyik vaddisznó férfi rabolta el, aki zaftos jókedvvel mászik éppen rá.
Hosszan hörögtem az éjszaka, míg végre hajnal felé álomba merültem.

A következő este a pók ismét várt: még vastagabb, még hatalmasabb szövedékével. Már a kezemet is igénybe kellett vennem, hogy átvágjam magam az akadályon.
Az ápolatlanságomtól lassan elmocskolódó ágyneműk között felzokogott a könyörgésem: - Mi rosszat cselekedtem?
Kilestem a függöny mögül. Az utcai lámpák nyafogás-sápadt fényénél láttam a pókot. A pókot, amely rám vár, s holnap este megint, hogy pofámba vágja a hálóját, fehér szállal, pók-nyálkahártyával. Mi ez, büntetés? De miért?
Legközelebb már számítottam rá. Amikor kinyitottam a kertajtót, fölkaptam a kaputámasztó súlyos követ, és teljes erőmből odahajítottam.
Vigyorgó elégedettséggel néztem az eredményt: a dög! - szétzúztam a gazembert! És diadalmasan vonultam be a házba.
Később, amikor már majdnem elaludtam, a szájam szegleténél valami zavarót éreztem. Nyúlós, fehér pókhálót töröltem le bajszom és szakállam találkozásánál.
Másnap majdnem megfojtott. A lepedék szájamra tapadt, mint valami légmentes gázmaszk, mint egy gázálarcvédő, amelynek elzárták a levegőző nyílását. Amikor katona voltam, a szakaszparancsnok, egy sötét képű disznó, a sorakozónál kéjes élvezettel szorította rá tenyerét a szénszűrőre. Most vegyen levegőt, honvéd elvtárs, vigyorgott. Megfulladok, üvöltöttem, és ököllel az arcába csaptam. A lendülettől majdnem előrebuktam, mert nem volt ott a tiszt, sem gázálarc nem fedte az arcomat, csak a fehér, lebegő pókháló feszült meg rajtam.
Amikor már csákánnyal kellett utat vágnom a bejárati ajtóhoz, tudtam, hogy rettenetesek lehetnek a bűneim, véresek és vadak, ha ennyire kell bűnhődnöm miattuk.
Legközelebb hazafelé menet bevásároltam a kerek templom mellett, a sarki üzletben. Több karton gyufát kértem, majd az utca elhagyott részén egyesével letördeltem a gyufák foszforos végét, és teletömködtem velük a dobozokat.
Elégsz, te gazember, szorítottam arcomat a kertajtó vasrácsának, és már láttam a föllobbanó tüzet, a mindent elemésztő lángokat. A pókháló szinte már az egész házat beborította. A foszforos dobozokat a pókhoz egészen közel kell elhelyeznem, hogy igazi hatásuk legyen, gondoltam.
De nem nyílt a zár. Hiába fordítottam benne a kulcsot, a mozdulat üresen csuklott alá. Betörők próbálkoztak talán, s ők tették tönkre, a mocskok - és dühösen kirántottam a kulcsot. Zsebemet feszítették a foszforral teli dobozok. Nem tudtam bejutni, nem tudtam elégetni a pókot.
Az éjszaka a szomszédos üres telken aludtam, az egyik fa alatt az avarba fúrtam magamat, hogy ne fázzak. Hajnalban maradék pénzemen vettem egy kanna benzint a közeli töltőállomásnál, s behajítottam a kerítésen át, éppen oda, ahol a pókot sejtettem. A kanna üres száján ömlött kifelé a benzin. Jól céloztam a gyufásdoboz-fáklya pontosan ért földet.
Azután elrohantam, nehogy rájöjjenek, ki a tettes. A robbanást is már távolabbról hallottam. És akkor - szörnyűség! - arcomba ragadt egy pókháló.