Puskin nincs otthon

Irodalom


puskin.jpg
Alekszandr Puskin egy 1875-ös festményen

 (MTI) - Ligyija Kuzmina, az Orosz Kulturális Központ kulturális osztálya vezetőjének ismertetése szerint a tárlaton mintegy félszáz, többségében fekete-fehér fotográfia látható, amelyek abban a szentpétervári lakásban készültek, ahol a költő életének utolsó négy hónapját töltötte. Ott született utolsó verse, s ott hunyt el 1837. február 10-én végzetes párbaja után.
  A múlt században a lakásban emlékmúzeumot hoztak létre, korabeli iratok, visszaemlékezések alapján rekonstruálva a berendezést. A dolgozószobában látható egyebek mellett az a heverő, amelyen elhunyt Puskin, s ott van a költő eredeti tintatartója is. Látható egy aprócska szerecsenfigura, amely a költő dédapjára, Abraham Hannibálra emlékeztet, akit az orosz nagykövet vásárolt meg 1706-ba a rabszolgapiacon.
  A tárlaton látható képeket Jurij Roszt fotóriporter készítette, aki több mint egy negyedszázadon át rótta Szentpétervár, az akkori Leningrád utcáit, hogy megörökítsen mindent, aminek bármi köze volt a költőhöz. Egy éjszakát a fotóriporter még az emlékmúzeumban is eltölthetett. Benyomásai szerint a lakás "él", azt a látszatot kelti, hogy a házigazda épp a klubban, barátai társaságában tölti az estét, s bármelyik pillanatban visszatérhet. Így született a kiállítás ötlete.
  Mint az RCC osztályvezetője elmondta, a tárlatot több helyen bemutatták Oroszországban, de láthatták az érdeklődők Németországban, Finnországban, Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában is, s folynak a tárgyalások esetleges belgrádi bemutatásáról. A Puskin nincs itthon című kiállítás június 8-ig tekinthető meg a budapesti Orosz Kulturális Központban.