Radnóti-versek képeket ihlettek

Irodalom

(MTI) - "Nem illusztrációk, hanem önálló alkotások, amiket a számomra legkedvesebb Radnóti-versek ihlettek" - hangsúlyozta Tóth József a könyvbe került fényképekről. A Radnóti-centenáriumra megjelent album a költő tragikusan rövid pályafutásának 15 évét öleli fel, és Tóth József elmondása szerint azért is különlegességnek számít, mert még soha nem jelent meg fotókkal illusztrált Radnóti-kötet.

 
"A költő özvegye, a kilencvenhét éves Fanni asszony azért engedte meg, hogy felhasználjam a Radnóti-verseket, mert a képekkel nem értelmezni akartam a verseket, hanem önálló alkotásként állnak a szövegek mellett" - tette hozzá a fotográfus, aki szerint a versek hangulata köti össze a képet és a szöveget.
 
Tóth József felidézte, hogy középiskolás korában, az ötvenes években szeretett bele Radnóti költészetébe. "Radnóti akkoriban nagy felfedezés volt. József Attila számunkra még túl bonyolultnak és elvontnak tűnt, de Radnóti vissza-visszatérő témái, a halál és a szerelem nagyon megérintettek minket" - emlékezett a fotóművész.
 
A kötet előkészületeiről elmondta, a képek nagy részét kifejezetten a versekhez készítette, és csak kevesebb, mint a negyedét válogatta régebbi fényképeiből. "A könyv címe egyből beugrott, és azt is tudtam, hogy az úgynevezett nagy verseknek, például a Hetedik eclogának vagy az Erőltetett menetnek bele kell kerülniük. Hónapokig bújtam a Radnóti-köteteket, és hihetetlen felfedezésekben volt részem. Ekkor döntöttem úgy, hogy azokat a verseket is beválogatom, amiket az átlagolvasó nem biztos, hogy ismer" - tette hozzá.
 
A száz fekete-fehér képet felvonultató kötet a Medicina Kiadónál jelent meg, amelynek Tóth József korábban is készített fotókat. 2005-ben jelent meg például a Füles Mester panoptikuma, amely humoros képi ötleteiből ad válogatást.