(MTI) - A romániai születésű német írónő a kiállítás megnyitóján kijelentette, nagyon örül annak, hogy a tárlat nemcsak róla, hanem az adott időszak politikai környezetéről is szól.
A kiállításon zsinórra felfűzve látható annak az aktának a kilencszáz oldala, amelyet a Securitate román titkosszolgálat készített Herta Müller megfigyelése során. Az írónő az aktát csak az elmúlt évben vehette először kézbe. Kijelentette: "A dokumentum egyáltalán nem teljes, és meghamisított". Elmondása szerint évek hiányoznak belőle, sőt magas beosztású személyeket is kihagytak belőle, hogy "ne lehessen felelősségre vonni őket".
A kiállításon bemutatnak gyermekkori fotókat, láthatóak Müller jegyzetei, amelyeket Oskar Pastior német-román, száműzött lírikussal való beszélgetése után készített, és amelyekből legkorábbi regénye, az Atemschaukel készült.
Az írónő elmondta, jelenleg nem dolgozik új könyvön, hiszen minden projekt után szüksége van két-három év szünetre. Ez alatt az idő alatt kollázsokat készít. "Egyszerre csak egy dologgal tudok foglalkozni" - magyarázta.
A bánáti Niczkyfalván született 56 éves írónő tavaly kapta meg az irodalmi Nobel-díjat a román diktatúráról írt műveiért. Romániában a bánáti svábok német kisebbségéhez tartozott. Temesvári tanulmányai után fordítóként dolgozott egy gyárban, amíg meg nem tagadta a Securitatéval való együttműködést, és ezért elbocsátották.
A tárlat, amely Müller egyik műnyomatáról a Der kalte Schmuck des Lebens (Az élet rideg dísze) elnevezést kapta, június 20-ig látható a müncheni irodalmi házban. Ezt követően a berlini irodalmi házban is bemutatják.