Robin Cook Budapesten

Irodalom


robincook_x.jpg
Robin Cook

(MTI) - A népszerű orvoskrimik világhírű szerzője május 13-án délután 5 órakor közönségtalálkozón vesz részt a Nyugati téri Alexandra Könyvesházban, majd 6 órakor ugyanott dedikál.

 
Robin Cook orvosnak tanult, diplomáját a Columbia Egyetem, illetve a Wesleyan Egyetem orvostudományi karán szerezte, posztgraduális tanulmányait a Harvardon fejezte be. A mai napig úgy gondol magára, mint egy orvosra, aki ír, és nem úgy, mint egy íróra, aki történetesen éppen orvos. Néhány éve még praktizált egy oktatókórházban, saját bevallása szerint csak a szabadidejében ragadt tollat.
 
Első könyve, A gyötrelem éve 1972-ben jelent meg. Főszereplője maga az író, aki a saját bőrén tapasztaltak alapján hitelesen mutatja be a medikusnövendékek első, gyakornoki évét. Ez a kötet jelentősen meghatározta további pályafutását, illetve kialakította történeteinek jellegzetes, borzongató, orvosi hátterét. Regényeiben igyekszik aktuális problémákkal foglalkozni, legyen az orvostudomány vagy mondjuk a bioterrorizmus. Az elsők között - ha nem először - írt regényeiben olyan, a maguk idejében újdonságnak számító, pikáns témákról, mint a szervadományozás és szervátültetés, vagy a géntechnológia.
 
Könyvei a filmrendezők figyelmét is felkeltették, és az 1977-ben megjelent Kóma című kötetéből már 1978-ban elkészítették az első adaptációt. Ezt követték a Szfinx, a Műhiba, a Halálfélelem, a Járvány, a Haláltusa, az Invázió és a Halálos félelem televíziós és moziváltozatai.
 
Huszonhét regénye jelent meg eddig, magyarul az utolsó a Válság volt, amelyet 2006-ban adott ki az Alexandra, és amelynek témája egy orvosi műhibaper. Angol nyelven tavaly jelent meg Critical című regénye, amelyet idén júniusban ad ki magyarul az Alexandra.