"Ritka jelenség Lator László lírája az újabb magyar irodalomban, hiszen miként Az egyetlen lehetőség is tanúsítja, kivételes következetességgel és rendkívül meggyőző módon talált magának új utat világlátásának és létértelmezésének kifejezésére. A versekben robbanásig feszült egységbe olvad a kint és a bent: a látvány és a látomás, és az azokat kísérő, velük egyneművé váló reflexió, a bölcseleti érdekű szuggesztió. (...) Páratlan összeszedettség, jellemzi egy szószátyár irodalom kellős közepén" - szól a héttagú, az írott sajtóban, rádiónál, televíziónál dolgozó, az irodalommal hivatásszerűen foglalkozó szerkesztőkből álló zsűri értékelése, miért gondoltak Lator jelölésére.
A Bolondok tornya összefoglaló jellegű mű - szól az ítészek értékelése Schein Gábor verses regényéről -, benne együtt van vers és elbeszélés, művelődéstörténet és történelemszemlélet, múlt és jelen. "Verses párbeszéd a kötet, minden fejezete egy-egy folyamatos dialógus a XVIII. századi festő, Canaletto, és a XX. századi, magyarországi születésű ausztrál ideggyógyász, Robert Nador között. (...) Schein Gábor elbeszélő költeménye kivételesen gazdag műveltségi anyagra épül."
A szerző könyve újabb variáció a belső utazásra, a korokkal, helyszínekkel, stílusokkal való játékra - állapítja meg a zsűri - és miközben ennek a szellemtörténetnek fontosabb szigeteit mutatja meg, mintegy madártávlatból, valójában korunk fontosabb kérdéseire, a mai szellemi és lelki képlet kialakulására keres válaszokat és magyarázatokat.
1940-ben, a bécsi döntés észak-erdélyi végrehajtását követő napokban baráti társaság gyűlik össze egy pesti belvárosi ház legfelső emeleti lakásában. A társaság minden tagjának saját története van, ezek sokszor egymásba fonódnak, és mindegyik történet beletorkollik a magyar századközép rettenetes történelmi panorámájába. A zsűri itt már Závada Pál Idegen testünk című regényéről beszél, kiemelve, hogy "mindezt a regény rendkívül tetszetős elbeszélő technikával hozza az olvasó tudomására; azt az akár idillinek tekinthető pillanatot helyezve a középpontba, amikor mindaz, ami hamarosan be fog következni, még eldöntetlennek vagy visszavonhatónak látszik. Az Idegen testünk enciklopédikus igénnyel fogja át a XX. századi Magyarország tragikus évtizedét, a '30-as évek végétől a '40-es évek végéig - kitekintéssel előbbre és utóbbra - s ezt érdekfeszítően, izgalmasan adagolva, hallatlan anyaggazdagsággal és prózapoétikai eszköztár alkalmazásával teszi."
Az, hogy Lator, Schein vagy Závada közül ki lesz a hárommillió forintos pénzdíjjal járó kitüntetés nyertese, csak az október 9-i ünnepélyes díjátadó gálán derül ki.
Korábban:
Kritikánk Závada Pál regényéről: