Samu János Vilmos Kilátó-díjas

Irodalom

2006-tól kezdődően karácsonykor, az újvidéki Magyar Szó születésnapján a bírálóbizottság Kilátó-díjat ítél oda az adott naptári évben a Kilátó hasábjain nyújtott kiemelkedő szépirodalmi és értekező prózai teljesítményre. A 45. évfolyamába lépő Kilátó ezzel a gesztusával is jelezni kívánja, hogy hagyományai szerint támogatja a fiatal progresszív irodalmat. A bírálóbizottság (dr. Csányi Erzsébet irodalomtörténész, egyetemi tanár, Fekete J. József kritikus, a Magyar Művészeti Akadémia tagja és Kontra Ferenc író) az idén egyhangú döntéssel Samu János Vilmosnak ítélte a Kilátó-díjat.

Az indoklás szerint ?Samu János Vilmos elbeszélői világa úgy kerüli meg a hagyományápolás és a hagyománytörés szándékát egybemosó zsákutca-perspekítva szövegként való megjelenítését, hogy nem keveredik velük vitába. Szuverén narratív világának építéséhez csupán elbeszélői tehetségét és műveltségét használja fel. Szövegteremtő eljárása során különböző kultúrák mítoszai között teremt anakronisztikus és anatopikus feszültséget, újraértékeli azokat, s az elbeszélés keretei között teszi újra leírhatóvá az egyébként kezdet és vég, de leginkább az enigmatikus mitológiákat. A teremtő nyelvi mágia, a semmiből való teremtés meghatározó fókusza Samu János Vilmos prózájában az érzékiség, ami hiteles hangon szól halálról és születésről, bűnről és fájdalomról, eredetről, identitásról, magányról, metamorfózisról, és elemi tapasztalatot közvetít a csodáról, ami köröttünk vagy éppen velünk történik.

Az általa főszerkesztett DNS folyóirat számai elsősorban Samu János Vilmos elméleti alapvetésének testet öltött ereklyéi, igazi áttörést jelentettek a vajdasági kultúrában; a Kilátóban megjelent prózaművek pedig a szélesebb olvasóközönség felé lelik meg az utat egyéni és összetéveszthetetlen nyelvi-érzéki pazarsággal?. (Magyar Szó/Új Könyvpiac)

A díjazott a DNS folyóiratról a zEtnán