A sötétség fénytörése

Irodalom


farkaspeter_konyvbemutato_nyitottmuhely_bytsd-8.jpg
Farkas Péter

Szerdán este Farkas Péter a Nyitott Műhelyben mutatta be legújabb, Kreatúra című kötetét. A Kölnben élő író egészen mélyre evez az emberi fájdalom és szenvedés vizein: kisregénye három hívószó, az éhség, a félelem és a magány köré épül.

 
Péczely Dóra szerkesztő a kötet kapcsán úgy fogalmazott: annak ellenére, hogy a kisregény ilyen rövid terjedelmű, egy egész nagyregény rejlik benne. Szerinte kevés olyan könyv létezik, amely "olyan, mint az atommag": sűrű és tömény. Farkas Péter elmondása szerint mindig is úgy tekintett a saját életére, mint párhuzamos életrajzokra: hiszen volt gazdálkodó Dömsödön, volt szamizdatszerző, és egykor szívesen robbantgatott volna Budapesten, ha tehette volna. Hál'istennek ehelyett írásaival kavart inkább port: 1997-ben Bródy-díjat nyert első kötetéért, és ekkor kezdte el írni az interneten hipertext formájában gyarapodó, Gólem című vállalkozását.
 
A könyvbemutató beszélgetést vezető Németh Gábor író szerint az új kötet - a szerzőnek az internet nem lineáris struktúrájához való vonzódása ellenére - inkább a klasszikus hagyomány felé mutat. Farkas úgy véli, rengeteg olyan kérdés van, amit a nyelv segítségével nem lehet megválaszolni, így pedig felmerül: vajon lehet-e úgy írni, hogy az embernek nincs bizalma a nyelv iránt. Ennek ellenére vallja: "A lehetetlenség mindig is vonzott, a kudarctól pedig nem riadok vissza.  Amíg az ember beszél, addig kap egy állandó visszajelzést, hogy él".
 

farkaspeter_konyvbemutato_nyitottmuhely_nemethgabor_farkaspeter_bytsd.jpg
Németh Gábor és Farkas Péter
 
Németh Gábor hangsúlyozta: az új kötet valóságos és virtuális képekből indul ki, szenvedélyes, de egyúttal harmonikus és klasszikus struktúra jellemzi. A kötetben megjelenik Hölderlin és Paul Celan szelleme, emellett meghatározó alapja egy szudáni "túlélőtáborban" készült felvétel, amelyen egy "meghatározhatatlan nemű és korú lény, egy csupasz váz látható - egy pillanattal a fizikai halál előtt". A felkavaró, megrendítő sorsokat felvillantó írások a sötétségben is benne rejlő kontrasztokat mutatják meg: az éhség, a félelem és a magány hőseinek állítanak bizarr mementót.