Sz. Molnár Szilvia: Top10

Egyéb

1. Finnugor regék és mondák, vál. Domokos Péter, Móra Ferenc Kiadó

Szibériai és baltikumai fantasyvilág tárul az olvasó elé, utóbbiból merített például Tolkien (a tündéket, melyeket később házimanókként rögzítette a keresztény hiedelemvilág, így került már a Harry Potter-regényekbe is). Előbbi eleddig feltáratlan kincsesháza a mítikus lényeknek: menykek (behemót és igen ostoba teremtmények, egyes mítoszváltozatok szerint az ember teremtésének melléktermékei), aztán hermelinné változni képes fejedelemhősök, hírvivő baglyok, lelküket bőrzsákban tartó szamojéd harcosok, halott asszony medvévé váló lelkek, hatlábú égi jávorszarvas... és még sorolhatnám, de nem teszem. Majd elolvasódik...

2. Mircea Eliade: Az eredet bűvöletében, Cartaphilus Kiadó

Eliade vallástörténeti írásai azért lehetnek annyira népszerűek, mert érvelésük olvasóközeli: egyszerre szolgálják a tudományos igényeket és magyarázzák el érthetően, bőséges példatárral illusztrálva a szélesebb érdeklődő közönségnek a vallás antropológiai sajátosságait. A strukturalista mítoszkutatások után üdítőként hat a hitvilágról úgy olvasni, hogy közben mindvégig saját helyünkkel és feladatunkkal szembesülünk a felvázolt struktúrákban, ráláthatunk világértésünk vallási és vallás nélküli képzeteinek alapjaira.

3. Géczi János: A visszavont tekintet, Kortárs Kiadó

Jellemző Géczi-kötet: már a könyvborító tipográfiája sejteti a vizualitás hangsúlyos jelenlétét a szemléletben, és belelapozván a kötetbe találni is egy képvers-blokkot. Csúsztatott, újraalkotott másolatait régi figurális verseknek.. Az érdeklődőket tárlatvezetésre invitálom: pillantsanak bele a Magyar Műhely 120-as számába, ahol maga a szerző elmélkedik az alkotói eljárás számára fontos kulturális hozadékáról. A kötet versei válogatást nyújtanak az utóbbi évek munkáiból, a képek mediterrán és szecessziós motívumokból építkeznek, élményszerű hatással keveredik bennük az érzéki benyomások és a szemlélődő látásmód mentén alakuló lírai beszéd.

4. Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem - A nővér, Helikon Kiadó

A Bébi először vehető kézbe az életműsorozatban (orig. 1928). Az első Márai-regény, mely hangvételével és témájával a Vendégjáték...hoz és A gyertyák...hoz közelít. Napló, tanár-diák szerelem, természetesen beteljesülhetetlen (shit!).

5. Lawrence Norfolk: A vadkan képében, Athenaeum 2000 Kiadó

Az idei Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége Norfolk volt. A beszélgetés életem legkínosabb pillanatait adta volt, mert én szégyeltem azt a rengeteg buta kérdést, amelyet a riporternő feltett, ám az angol fiatalember igazi gentleman volt: szemrebbenés nélkül válaszolgatott, még arra a nyitó kérdésre is, amely lényének ufójellegét firtatta, mivel a riporter hölgy azt képzelte, valamiféle aliennel fog itt találkozni. Ezek szerint, aki ma a világon zseniális (ennél szerényebb jelző egyébként nem röppent fel szájáról a beszélgetés során) regényt ír, az nyilvánvalóan nem ember, s hogy ez esetben milyen következményekkel kellene számolni a könyvkiadásnak, abba inkább ne is gondoljunk bele! A könyv amúgy tényleg jó, bár jómagam a Lempriére-lexikon mellett teszek voksot.

6. Márton László: A mennyország három csepp vére, Jelenkor Kiadó

A Márton II. akárcsak az első: hősünk Károlyi Sándor, helyszín: Magyarország, kor: törökök után épphogy. A történetelbeszélés pedig (amiért ezeket a regényeket tulajdonképpen olvassuk): a kortárs olvasó szemléletét a másik korban élő társáéval együtt láttatva (szószerint négyszemközt!) bonyolódunk bele saját történelmünk szövevényes hálójába.

7. James Trefil: Távoli világok, National geographic Könyvek, Geographia Kiadó

A Hubble-teleszkóp mutatta meg számunkra először a világűrt a maga mélységében - spektrumelemzéssel, térben forgatva. Kirajzolódtak szemünk előtt a távoli galaxisok, a még lehetséges világok. Nem véletlen, hogy a sci-fik olyan fogékonyak ezen világok berendezésére, hiszen annyira idegesítően ismeretlenek (persze ezek a próbálkozások több-kevesebb sikerrel zajlottak le, ebbe most ne menjünk bele). A képek mindenesetre lenyűgőzik és megtermékenyítik az emberi fantáziát: nebulák (a boríton az Eagle), galaxisok, bolygók és csillagok.

8. Széchenyi István: Napló, Osiris Kiadó

Széchenyi naplóját olvasni azért megrendítő, mert (túl azon, hogy bepillantást nyerhetünk nemcsak az ország politikai aktualitásaiba, hanem a szoborrá merevedett Széchenyi-képnek ellentmondó emberi gondolatokba és indulatokba is) az az, hogy szépen példázza Cassandra esetét.

9. Rainer Maria Rilke: Malte Laurids Brigge és egyéb szépprózai írások, Fekete sas Kiadó

Az osztrák költő (szül. Prága, változó állampolgárság) életművében lényegesen nagyobb részt tesznek ki a prózai írások. Ez a prózaválogatás új a magyar olvasóközöség számára (pár írástól eltekintve). Drámai történetek, sejtelmes világ, pszichológiai és filozófiai elmélkedések. Nem éppen vidám, könnyű nyári olvasmány, inkább feladat: gondolkodsra késztet.

10. Pályák emlékezete - beszélgetés irodalomtudósokkal, közrem. Szirák Péter, Balassi Kiadó Nagyember - papucsban és lakkcipőben. Szirák Péter sorozata az Alföld folyóiratban jelent meg, és most egy kötetben is kézbe vehető. Szó esik itt mindenről, ami csak irodalomtudomány-rajongót érdekelhet: érdekfeszítő kutatási témák, fordulatos életpályák, válságok és sikerek, kosaras múlt, avantgárd elhajlás, öntetszelgő és szerény póz, őszinteség és képmutatás... már-már minden, ami egy jó kalandregényhez szükséges.