Szécsi Noémi az Európai Unió irodalmi díjának első magyar kitüntetettje

Irodalom

(MTI) A fiatal európai írók műveinek nemzetközi megismertetése céljából alapított elismerés díjazottjainak listáját csütörtökön jelentette be az Európai Bizottság, az Európai Könyvterjesztők Szövetsége, az Európai Írók Tanácsa és az Európai Könyvkiadók Szövetsége.
 
Szécsi Noémi első regénye Finnugor vámpír címmel jelent meg 2002-ben. Az írónő következő kötetei - a terhessége alatt írt blogbejegyzéseiből összeállított A kismama naplója, illetve A baba memoárja - után visszatért a regény műfajához; az 1919 és 1957 között játszódó Kommunista Monte Cristo azt kutatja, valójában hogyan kezdődött és mélyült el a jobb és baloldal közötti gyűlölködés. A szerző két évet töltött könyvtárakban, nagyon sok forrást, memoárt elolvasott, így állt össze legalább negyven ember életének fordulataiból a főhős, a hithű kommunista, vegetáriánus hentes, Sanyi története.
 
Szécsi Noémi legfrissebb regénye júniusban jelent meg Az utolsó kentaur címmel. Ez egy úgynevezett társadalmi lektűr, biciklis futárok a hősei, akik éjjelente kvázi anarchistákként járják az utcákat. A könyv igazából arról szól, hogyan látja a 18-25 éves generáció Budapestet, mivé változott a város és Magyarország, milyen erőszak és indulat van a levegőben.  Az írónő jelenleg következő, ezúttal a XIX. században játszódó történelmi regényéhez gyűjt anyagot.
 
Szécsi Noémi művei közül idegen nyelven (lengyelül) eddig A finnugor vámpír jelent meg 2005-ben, az uniós elismerés azonban jelentősen növelni fogja a magyar alkotó külföldi ismertségét. Ennek a díjnak éppen az a lényege, hogy elindítsa az európai könyvkiadásban a feltörekvő, fiatal szerzőket, aki ezért bemutatkozási lehetőséget kapnak például a Frankfurti Könyvvásáron.
 
 

Az EU Irodalmi díjat három szakaszban ítélik oda 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben, alkalmanként 11-12 művésznek, így 2011-re az EU Kultúra programjában részt vevő mind a 34 országnak lesz díjazottja. Az első alkalommal Szécsi Noémi mellett egy-egy osztrák, francia, horvát, ír, lengyel, litván, norvég, olasz, portugál, svéd és szlovák szerző veheti át az elismerést.
    

Az idei díjakhoz nemzeti zsűrik választották ki a kortárs irodalom egy-egy kiemelkedő tehetségét. A Rácz I. Péter (József Attila Kör) által vezetett magyar testület tagjai Csaplár Vilmos (Szépírók Társasága), L. Simon László (Magyar Írószövetség) és Barna Imre (Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése) voltak.
    
Az 5000 euróval járó elismeréseket szeptember 28-án adják át ünnepélyes keretek között a brüsszeli Flagey színházban. Az ünnepségen részt vesz Jose Manuel Barroso, az EB elnöke, Ján Figel oktatásért és kultúráért felelős európai biztos, Henning Mankell, a díj újonnan kinevezett jövő évi nagykövete, valamint számos író, kiadó, szerkesztő, az európai könyvkiadás és kulturális élet sok más szereplője is.