Szécsi Noémi: Ó, EZEK AZ IRODALMÁROK! (NV - 7-8)

Egyéb

Elragadóan kedvesek, és azok tudnak lenni bármikor. Szeretem ezeket a mindig elfoglalt embereket, akik talán éppen velünk vannak elfoglalva. És mivel semmi érdemleges dolgot nem csinálnak, lelkiismeretfurdalás nélkül igénybe vehetjük az idejüket."

Nagyvilág 2002/ 7-8.
Főszerkesztő: Fázsy Anikó

**************************

1.

Ha nem lenne Nagyvilág vajon hol olvashattam volna az Ingoványok-at benne az irodalmárokról szóló fentebb citált álnaiv sorokkal? Már megint hálát adhatok, hogy létezik e pompás havilap, két napja ezt bújom buszon-villamoson. Olyan, mint egy irodalmi meséskönyv, André Gide-nek, az "öngerjesztő irodalom" hősének nem túl izgalmas, de lebilincselő története: a négy esszé két Gide-írással és naplójegyzetekkel illusztrálva. Csaknem 150 oldal élet által nem bemocskolt irodalom.

2.

Körbenézzük Gide-et az esszékben: Gorilovics Tivadar összegző tanulmányt közöl a készülődés éveiben lévő íróról, Bálint Péter Márai tükrében mutatja a képét, olvashatunk arról, rajongó női milyennek látták, vagy arról, miképpen viszonyult a valláshoz. Én mindent beveszek, csak laikusként közelítek a Gide-filológiához, és amúgy is megbízom a Nagyvilágban. S amúgy is: legyen az irodalmi vagy irodalomkritikai szöveg, minden második sorban idézet vagy utalás a világirodalom valamely nagy alakjára, veretes életigazságok, bölcs megállapítások, békesség, nyugalom, a szenvedély teljes hiánya.

3.

A naplójegyzetek igazán idegnyugtatóak. Ahogyan azt Gorilovics Tivadar esszéjében leszögezi, hogy az életművet igen meghatározza az anyagi függetlenség kiváltsága.

Az ember valóban irigység nélkül, csöndes áhítattal olvasgatja, mire nincs gondja emberünknek, amellett, hogy be kell fejezni Shakespeare-t, újraolvasni Dante Purgatóriumát és hosszú részleteket megtanulni a Phaedrából: " felajánlottam ((Roger Levesque-nek), menjünk el együtt a botanikus kertbe, ahol meg szerettem volna nézni a kaméleonomat. Mivel nem tudtam magam táplálni, a Vivarium gondjaira bíztam, ahol csótánnyal táplálják, mert ilyenkor ritka a légy. Timothée, aki egyedüli képviselője fajának, jól néz ki a két hatalmas salakszínű madagaszkári kaméleon mellett."

4.

E bájos idézet után aligha csodálkoznivaló, hogy a köldöknéző szellemférfiért majd' meghibbantak a nők (ezek már csak ilyenek, mindig a nagyobb ellenállás irányába nyomják magukat), ő meg csak hárított hevesen, hátrább a mocskos testiséggel. Angyali aszexualitásával megfegyelmezte őket, hogy frusztrált vágyaikat grafomán dühöngéssel élték ki ketten is: Maria Van Rysselberghe füzeteket írt tele bálványozott író-barátjáról végigasszisztálva annak Marc Allegret iránti szerelmét, vagy azt, hogy Gide pont az ő lányának, Élisabethnek nemz gyermeket (Az a benyomásom, hogy az utóbbi incidensnél már sokan bedobták volna a törülközőt) és Dorothy Bussy, aki viszont alig győzte hidegzuhannyal szenvedélyes szerelme mérséklését. Róluk szól Jeannine Hayat szaftosan pletykálkodó esszéje.

5.

Szóval azért egy teljességgel az irodalomba tagozódott személynek is felcsap a bokájáig a való világ piszkos vize, ha mégoly decensen is.

Helyrebillen az egyensúly egy égi témával: hogy mit is gondolt Gide Istenről, ezt éppenséggel Francois Mauriac meséli el az olvasóknak, nem más. A Gide-blokk végén a tárgyalt szerző újabb önvallomása az írásról, írónevek köpködése, gyermekkori emlékek felidézése, terméketlen, de derűs elmélkedés. Minden, ami a lelki békéhez kell.

6.

Ezúton fejezem ki sajnálatomat, hogy a Vitalij Sentalinszkij-interjú, a Csillagok háborúja kasszasikere feletti elmélkedés, egy Pascal-kritika, a megemlékezés a Doinas-házaspárról és Berczeli Anzelm Károly legendája teljesen elkerülte a figyelmemet, de az irodalmárok irodalmára lenyűgözött. A legutóbbi szám talán még egy darabig kapható az újságárusoknál. Vegyétek, vigyétek. Éljen André Gide.