Szili Katalin a kulturális értékmegőrzésről és a politikai együttműködésről

Irodalom

(MTI) - Az európai kultúra egységes, de ebben az egységben megjelenik a sokszínűség, hiszen bár a közösséget alkotó nemzetek kultúrája közös gyökerekből táplálkozik, megőrizik azt, ami kifejezetten a sajátjuk - fogalmazott az Országgyűlés elnöke a Párbeszéd európai fejlődésünkért című eseménysorozat második, a kultúrával foglalkozó, pécsi állomásán mondott beszédében.
Szili Katalin ennek tükrében különösen nagy lehetőségnek nevezte, hogy Pécs 2010-ben Európa kulturális fővárosa (EKF) lehet, bemutatva a város, az ország és a kontinens értékeit az egész világ számára.
Úgy vélte: a finanszírozás fontos, de csak egy része az ezt célzó programnak. A rendezvényeken dől el, hogy milyen értékeket sikerül megjeleníteni, s miként lehet a felépült létesítmények fenntarthatóságát és az értékmegőrzést 2010 után is biztosítani.
A házelnök szólt arról, hogy a kultúra részét képezi a politikai kultúra, ebben pedig meg kell jelennie az együttműködés készségének, hiszen ez hozzájárul egy országról alkotott kép kialakításához, így Magyarországnak Európában, a világban való megjelenéséhez is.
Szili Katalin szerint szükséges tenni azért, hogy Magyarország olyan, kultúrájára, hagyományaira büszke országként jelenjen meg, amelynek különböző szervezetei, vezetői képesek a párbeszédre, az együttműködésre.
Azt mondta: a baranyai politikusok összefogása az EKF-program sikeréért, egy ilyen széles körű együttműködés kezdete lehetne.
A rendezvényen Baranya kulturális életének, intézményeinek jeles képviselői osztották meg egymással az európai és a magyar kultúrával kapcsolatos gondolataikat.
A tanácskozáson elhangzott, hogy Magyarország földrajzi helyzete, hagyományai, pezsgő művészi élete, sokszínűsége, aktív helyi kezdeményezései folytán kulcsszerepet játszhat a jövőbeni európai kulturális programokban.
Az EKF óriási lehetőségeket hordoz magában, ezeket azonban csak párbeszédre és együttműködésre alapozva, a kezdeményezések összefogásával lehet kihasználni.
A Párbeszéd európai fejlődésünkért című, hét eseményből álló rendezvénysorozatot a magyar Országgyűlés indította útjára, hogy népszerűsítse az Európai Parlamentet és a nemzeti törvényhozásokat, illetve jobban megismertesse a parlamentek szerepét az Európai Unió döntéshozatalában.
A kezdeményezés az Európai Bizottság által meghirdetett úgynevezett D terv törekvéseihez szeretne hozzájárulni, ennek célja a civil társadalom uniós ügyekbe történő mind teljesebb bevonása. A projekt a parlamentek szerepének és felelősségének bemutatásával kívánja erősíteni a polgárok bizalmát az unió intézményeiben.
A nyitókonferenciát csütörtökön, Budapesten tartották az európai gazdasági modell szerepe és lehetőségei a globalizációban, valamint az EU előtt álló gazdasági kihívások témakörökben.
A következő eseménye november 10-én, Sárospatakon lesz, ahol a téma a Mezőgazdaság és vidékfejlesztés.