Szoborba öntött Pál utcai fiúk

Irodalom

(MTI) - A szobrászművész alkotása, amelyen Nemecsek és két társa golyózik, a Pásztor fivérek pedig néhány lépés távolságból fenyegetően nézik őket, a Práter utcai iskola épületének egyik kiszögellésében áll. A bronzból öntött kompozíciót a Molnár-regény megjelenésének századik évfordulója alkalmából avatták fel. A szoborcsoport mögött, az iskola falán olvasható a regény azon részlete, amikor Nemecsek meséli el az einstand történetét. 
 
Szanyi Péter a pályázatban megadott három helyszín közül azért választotta a Práter utcai iskola előtti kis teret, mert ez kínálta a legmegfelelőbb helyszínt a regény egyik legfontosabb jelenetéhez.
A kompozíció kialakításakor a tekintetek és a mozdulatok által akarta érzékeltetni a feszültséget, és többször is megnézte a regényből készült Fábri-filmet a kor felidézése miatt. Elmondta: archaizálni akart a golyózó fiúk által hanyagul a földre dobott, bőrövvel átkötött tankönyvekkel, Nemecsek kiskalapjával, gombos cipőjével, társa matrózruhájával és a girardi kalappal, de kortalanná is kívánta tenni az alkotást a Pásztor fivérek által viselt térdnadrággal, bő farmerrel és a hosszú ujjúra rávett rövid ujjú pólóval.
 
Horváth Csaba főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy az alkotás olyan hősöknek állít emléket, akiket soha nem fog kikezdeni a történelem és az idő. Csécsey Béla VII. kerületi polgármester felhívta a figyelmet, hogy hamarosan a regény egyik központi helyszínét, a Molnár Ferenc által megálmodott grundot avatják fel a Tömő utca 4. szám alatt. 
 
A szoborcsoportot térfigyelő kamerával és éjszakai megvilágítással is óvják.