Szűkült a szakkönyvek piaca

Irodalom

(MTI) - Az MKKE 2006-os könyvpiaci elemzése szerint a szakkönyvekből származó bevétel 2005-höz képest több mint 300 millió forinttal, 2003 óta pedig összesen 2,5 milliárd forinttal csökkent. Az ágazat ugyanakkor cím szerint a teljes kiadás 40 százalékát képezi.
    Zentai Péter László az adatok kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a szakkönyvkiadás állami támogatása nélkül a tudományosság nyelve nem fejlődik.
    Megjegyezte: a felsőoktatás minősége múlik a magyar szakkönyvkiadás helyzetén, azért ezen a területen az államnak kötelessége és felelőssége is van.
    Az elnök szerint ha el akarjuk kerülni, hogy a csak magyar nyelven művelhető tudományágak - a történettudomány, néprajz, nyelvészet - kihaljanak, akkor egy kis nyelvterületű országban "ezerrel többet" kell tenni a szakkönyvek megjelenéséért.
    A "százalékban sem kifejezhető" állami támogatást élvező szakkönyvek olyan kis példányszámban jelennek meg, hogy ha árukat piaci alapon határoznák meg, senki nem tudná megvenni azokat - mutatott rá Zentai Péter László.
    Hozzátette: a tudományos kötetek nehezen fogyó, ugyanakkor ritkán és évekig készülő kiadványok, amelyek előállítása a szellemi és anyagi befektetés miatt nagyon drága.
    Az import, angol nyelvű szakkönyvek térhódításával számos ősi szót is elveszíthet a magyar nyelv - figyelmeztetett a MKKE elnöke.
    Kiemelte: erre a tendenciára három éve próbálják felhívni a kormány figyelmét, többek között az Oktatási és Kulturális Minisztérium számára elküldött ajánlásban. Az MKKE által a magyar irodalom és minőségi könyvkiadás támogatására kidolgozott, öt pontból álló Márai-programra tavaly óta nem reagált a tárca - tette hozzá az elnök.