A történet valahol, valamikor egy távol-keleti diktatúrában játszódik, ahol az állami vezetők kegyetlen kísérletet eszelnek ki: negyvenkét középiskolást egy lakatlan szigeten arra kényszerítenek, hogy életre-halálra megvívjanak egymással. Géppisztolytól kezdve a sarlón át a konyhai étkészletből származó villáig, bármilyen fegyver a rendelkezésükre áll? A Programnak csak egyetlen túlélője lehet: a győztes.
Ez a mű a szerző (valódi nevén Takami Hiroharu) egyetlen regénye. 1997 és 1998 során több kiadó különféle pályázataira ? hol krimi, hol pedig horror kategóriában ? adta be a könyv előző változatait, de minduntalan kudarcot vallott. Az elutasítás indoka többek között az volt, hogy a történet ?társadalomellenes?.
Közben azonban mégiscsak kiszivárgott, hogy született egy szokatlan írás. A pletykák bogarat ültettek az Óta Kiadó vezetőjének fülébe ? ugyan milyen lehet az a regény, amelyik kiadása ellen ennyire tiltakoznak az illetékesek? Hamar fel is vette a kapcsolatot a szerzővel, aki különben már nála is hiába kilincselt korábban, és a kézirat elolvasása után a megjelentetés mellett döntött. Az Óta Kiadó azelőtt kizárólag ?magas? irodalommal foglalkozott, de 1998 végén a Battle Royalel-al az élen nyitott a szórakoztató művek felé is.
Úgy tűnik, nem volt rossz döntés. A Battle Royale hatalmas siker lett, nemcsak könyv formájában: hamarosan elkészült a film- és a mangaváltozat is. A filmet Fukaszaku Kindzsi rendezte nagybetegen, így ez lett az utolsó műve. Nálunk is vetítették néhány alkalommal, többek között a Titanic Filmfesztiválon 2004-ben. A képregény tizenöt kötetét Tagucsi Maszajuki készítette.
A könyvet leggyakrabban a Legyek urával, az 1984-el és Stephen King műveivel hozzák összefüggésbe. Népszerűségéhez nagyban hozzájárulhatott, hogy a japán olvasók szerint képszerű, ?olyan, mintha manga lenne?, annyira dinamikus a rövid és hosszú mondatok váltakozása miatt.
Takami Kósun 1969-ben született Oszakához közeli Amagaszakiban. A Sikokuhoz tartozó Kagava tartományban nőtt fel, ahol ma is él. Az Oszakai Egyetemen irodalomból szerzett diplomát és a Nihon Egyetem szabad művészetek levelező kurzusának is hallgatója volt. 1991-től 1996-ig a Sikoku Sinbun hírügynökség különböző rovataink tudósított politikai eseményekről, rendőrségi ügyekről és gazdaságról. Bár angol tanári képesítést is szerzett, még nem járt az Egyesült Államokban.
Az Ulpius-ház Kiadó honlapja