(MTI) - A március 8-tól látható műkincseket a Régi Nyomtatványok Tárából, a Kézirat- és Ritkaságtárból, valamint a levéltárból válogatják.
A részlegekben őrzött több száz éves, a magyarországi írásbeliség legkorábbi századaiból, a mohácsi vész előtti időszakból származó értékes okleveleket és iratokat évek óta restaurálják az intézmény szakemberei.
A pályázati úton nyert forrásokból finanszírozott restauráló munkálatoknak egy nagy szakasza lezárult, ennek eredményeit szeretnék bemutatni a közönségnek - mondta Darvas Tóth Péter, a könyvtár referense.
A tárlat segítségével a könyvtár a restaurálás munkálatába, a könyvek megmentésének történetébe nyújt bepillantást, továbbá bemutatja a restaurálás módszereinek fejlődését a középkori kolostori módszerektől kezdve a legmodernebb technikákig.
A "Megmaradsz-e, ennyi kell" című tárlat április 6-ig tekinthető meg. A címmel kapcsolatban a referens elmondta, hogy a Ghymes zenekar számának egy sorával a könyvtár kultúráról alkotott véleményét akarták kifejezni. Kiemelte, a restaurálás célja az, hogy a kultúra különleges értékei megmaradjanak az utókornak.
A könyvtár közlése szerint a Kézirat- és Ritkaságtárban, valamint a levéltárban összesen mintegy 270 darab, a XIV. század előtt keletkezett, pergamen alapú oklevél és papírra írt levél található. A gyűjteményt később hagyatékok és kéziratok vásárlásával bővítették.
Az antikva-gyűjtemény több mint hétezer kötetet őriz. A kevéssé díszített, egyszerű pergamen könyvborítások, illetve a gótikus és reneszánsz stílusjegyekkel díszített történeti kötések közül több Magyarországon készült.
További cikkek ebben a rovatban